Zahraničí

Putin nařídil cvičit v Kaliningradu s raketami Iskander. Mohou nést i jaderné hlavice

Putin nařídil cvičit v Kaliningradu s raketami Iskander. Mohou nést i jaderné hlavice
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruská armáda na povel prezidenta Vladimira Putina provedla v enklávě Kaliningrad mezi Polskem a Litvou testovací simulaci elektronického odpalu z mobilního raketového systému 9K720 Iskander. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Systém dokáže vypálit i rakety schopné nést jaderné hlavice. Jejich použitím Putin hrozí Západu už od února.

Putin nařídil vojákům v Kaliningradu, samostatném ruském území sousedícím s Polskem a Litvou, procvičovat odpalování balistických raket ze systému Iskander. Ty mohou být vybaveny běžnými výbušninami, ale i jadernými či termonukleárními náložemi.

O zprávě ruského ministerstva obrany informoval portál Mirror. Jednalo se o simulaci, při které opravdové rakety do vzduchu nevylétly. Rusové zkoušeli schopnosti systému navést rakety na vojenské cíle, zejména letiště, sklady a další cílovou infrastrukturu. "A to tak, abychom nepřítele odstavili a předešli možnému odvetnému úderu," uvedl resort.

Jednotky o přibližně 100 mužích kromě toho trénovali i postup "při vysoké radiaci nebo v chemicky zamořeném prostředí". Simulace v Kaliningradu je znepokojující, protože Putin od začátku války na Ukrajině pohrozil Západu použitím nukleárních zbraní už několikrát.

Související obsah

Rusko-ukrajinský konflikt trvá už přes dva měsíce a nezdá se, že by mohl brzy skončit. Mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem, která probíhají už od začátku března, se nevyvíjejí dobře.

Západní zpravodajci opakovaně varovali před možnou všeobecnou mobilizací v Rusku. Panují obavy z jejím vyhlášením 9. května, kdy si země velkou vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí připomíná 77. výročí od kapitulace nacistického Německa. "Nesmysl, žádné takové plány nejsou," vyvrátil ve středu podezření mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro agenturu TASS.

Vladimir Putin má podle ruských investigativních novinářů rakovinu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz