Domácí

V Česku chybí pracovníci z Ukrajiny. Firmy musí rušit zakázky

Český trh se kvůli válce na Ukrajině začíná dostávat do velkých problémů. Kvůli nedostatku pracovních sil z Ukrajiny už musí některé firmy rušit nasmlouvané zakázky. To může vést v některých odvětvích až ke krachům celých společností. První z nich se už začaly připravovat na propouštění českých zaměstnanců.

Sháníme pracovníky, ale marně. Na to si teď stěžuje většina zaměstnavatelů v Česku. "Hodně těžce se shání lidi. V současné době bych ještě dokázal dát práci třeba 10, 20 lidem. Chybí hlavně šikovní lidé," prohlásil majitel společnost M-Stavby Zdeněk Mikeš.

Kvůli válečnému stavu na Ukrajině v Česku chybí hlavně muži, kteří zvládali i fyzicky náročnou práci. "Je to bohužel jako každý rok boj. Naši bývalí zaměstnanci, Ukrajinci, nám sem poslali svoje babičky, svoje děti, svoje manželky, takže z nich můžou pracovat samozřejmě jen některé, pokud o to mají zájem," řekl Jan Charvát ze společnosti Český chřest. "Některé z nich dělají na poli, nicméně ta výkonnost nebývá jako u těch zapracovaných zaměstnanců, kteří sklidí 200, 300 kilo chřestu za směnu," dodal.

"Po vypuknutí ukrajinského konfliktu se ta situace ještě zhoršila. Chybí spíše v dělnických profesích ale také ve službách, ve zdravotnictví, dokonce i v hotelech a restauracích," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Související obsah

Kvůli zastaveným náborovým programům na Ukrajině a v Bělorusku nebudou firmy schopné obsadit ani řadu kvalifikovaných pozic v oblasti průmyslové a automobilové výroby nebo logistiky. Nedostatek lidí hlásí i zdravotnictví nebo IT. "Řada firem do těch Ukrajinců dlouhodobě investovala, protože ví o napjatosti na našem trhu," vysvětlil Dlouhý.

Ještě větší problémy by prý mohla přinést další vlna ukrajinské mobilizace, o které minulý týden mluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "V momentě, kdy dojde na Ukrajině k vyhlášení mobilizace, tak by se samozřejmě muži, kteří tady jsou, museli vrátit," upozornila Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy. Mobilizace se totiž zatím netýkala Ukrajinců, kteří už v Česku práci měli. 

Související obsah

Závislost Česka na zahraničních pracovnících

Zhruba 15 procent, tedy 650 tisíc všech pracovníků v Česku, tvoří cizinci. Jejich počet se za posledních 10 let ztrojnásobil. Nejčastěji k nám za prací míří lidé ze Slovenska, Ukrajiny, Polska, Rumunska, Bulharska a Maďarska.

Třeba v pohostinství tvoří cizinci čtvrtinu všech pracovníků a ve stavebnictví pak dokonce celou třetinu. Pokud se podíváme blíže na pracovníky z Ukrajiny, tak jich u nás oficiálně pracuje okolo 160 tisíc. Podle dosavadních kvót jich každý rok mohlo do České republiky za prací přijít 40 tisíc. 

Související obsah

Podle odborníků by Česká republika měla nové pracovníky ze zahraničí hledat zejména v postsovětských republikách, jako jsou například Gruzie, Arménie nebo středoasijský Kazachstán či Kyrgyzstán.

Z evropských zemí jsou to zejména země na Balkánském poloostrově jako Srbsko, Černá Hora nebo Moldavsko. Zajímavé jsou prý pro Česko i exotičtější oblasti jako třeba Indie, Filipíny nebo Mongolsko. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz