Ekonomika

Češi se teď častěji pouštějí do podnikání. Zájem mají i uprchlíci z Ukrajiny

Stále více lidí v Česku se pouští do podnikání. Za první čtvrtletí je jejich počet dokonce nejvyšší od roku 2013, živnost si založilo téměř 20 tisíc Čechů. Skončilo naopak nejméně podnikatelů za posledních 12 let. Do těchto čísel se promítá i zájem o podnikání mezi uprchlíky z Ukrajiny.

Paní Salaj dělala manikúru v Černihivu 10 let. Měla stovky zákaznic a ve své profesi by chtěla pokračovat i v Liberci. "Známí mi z Ukrajiny poslali vybavení mého salonu a teď si vyřizuji živnostenský list," prozrazuje.

Z Černihiva uprchla s osmiletou dcerkou 20. března. Ta už tu nastoupila do české školy. Ona sama se už také učí česky. Když se ale zamýšlí nad dalším životem, utírá si slzy.

"Asi rozhodující bude 9. květen. Nevím, zda se to u nás zlepší, anebo zhorší. Moc bych si přála, aby to skončilo a já mohla domů. Ale sedět tady se založenýma rukama se mi nechce," vysvětluje. "Pomohli nám s bydlením, teď i s podnikáním, sehnali nám volnou kancelář, kde budeme pracovat, jsme za to moc vděční," vypráví paní Salaj.

Související obsah

"Se snažíme, aby ti lidé byli užiteční, aby byli prospěšní pro český národ a necítili se v této zemi opuštění. Určitě jim to pomůže psychicky, protože sedět doma, to je asi to nejhorší," říká farář Semotjuk.

Březnový zákon "lex Ukrajina" jejich zapojení urychluje. "V případě kadeřnice nebo kosmetičky stačí, když přijde se svými osobními dokumenty, které má k dispozici, nahlásí na živnostenském úřadu svůj záměr navázat na svoji původní činnost provozovanou na Ukrajině a v tu chvíli dostává živnostenské oprávnění a může začít pracovat," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Počet nových živnostníků v Česku je letos nejvyšší od roku 2013. Ke konci března jich přibylo přes 19 500. A klesá i počet těch, kteří podnikání ukončili. Nižší byl naposledy v roce 2010. Nejvíce lidí začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze, živnostníci meziročně ubyli pouze na Liberecku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz