Domácí

Cizinci mají o práci v Česku zájem. Naráží ale na řadu úskalí

Zájem o práci v Česku je prý mezi lidmi z mnoha zemí obrovský. Jenže narážejí na řadu úskalí. Jde hlavně o zdlouhavé vyřizování žádostí o pobytové a pracovní povolení a také o kvóty, které jsou nastaveny především pro pracovní síly z Ukrajiny. Čím dál tím více se proto ozývají hlasy, aby se kvóty pro jednotlivé země změnily.

Odjeli bránit vlast a na pracovním trhu po nich zůstala pořádná díra. Kdo ji zaplní? Pracovníci z Ukrajiny u nás mohou v rámci programu Kvalifikovaný zaměstnanec získat 40 tisíc míst ročně. Na lidi z ostatních osmi zemí zařazených do programu zbývá dohromady necelých 10 tisíc míst.

Právě to je prý třeba změnit. Hospodářská komora už se kvůli tomu obrátila na premiéra. Její prezident Vladimír Dlouhý chce vědět, jestli by bylo možné potenciálně navýšit kvóty pro zaměstnance z jiných zemí. 

Související obsah

Zatím se nic nezměnilo, ale vypadá to, že se ledy hýbou. "Aktuálně panuje shoda mezi rezorty o navýšení kvót pro pracovníky z Mongolska a Moldavska," informovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. "Toto téma bude také předmětem jednání tripartity a to už na začátku června," dodala.

Bez cizinců se podle personalistů český trh práce neobejde. Změnit kvóty je prý nutnost. "Nastavit je na země jako jsou Srbsko, Kazachstán, Indie, Singapur, Filipíny," doporučil ředitel personální agentury Martin Malo.

"Trváme na tom, aby to bylo z kulturně spřízněných zemí a pouze na časově omezenou dobu," namítl předseda SPD Tomio Okamura. Vyřizování povolení trvá půl roku. Sousední Polsko přitom podobný proces pro pracovní kandidáty z Asie nedávno zkrátilo na několik týdnů.

Související obsah

"Je pravda, že ten současný systém je příliš komplikovaný," myslí si místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). "Jednoznačně by ty procesy měly být v České republice rychlejší," prohlásil ředitel personální agentury František Boudný.

Pro občany zemí z EU je získání práce v Česku jednodušší. Jenže ty tuzemský trh zdaleka tak neláká.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz