Domácí

V Česku začíná sezona komárů. Kde se to jimi aktuálně hemží nejvíc? MAPA

V Česku začíná sezona komárů. Kde se to jimi aktuálně hemží nejvíc? MAPA
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Zatímco klíšťata jsou v Česku na vrcholu své sezony, ta komáří teprve začíná. Už nyní ale jejich aktivita rychle roste, a to především na jihu České republiky. Na jižní Moravě dokonce již tento týden stoupne na vysokou úroveň. Před procházkou nejen do lesa tak nezapomeňte na repelent.

Komáří sezona má v Česku vrchol v červenci, už nyní ale jejich aktivita v některých oblastech roste. Zatímco například v Praze, na Královéhradecku nebo severovýchodní Moravě je stále nepatrná, na jihu Moravy nebo částech Jihočeského kraje už je na střední úrovni.

Aktivita komárů (9.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Podle třídenního výhledu od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Státní zdravotního ústavu (SZÚ) bude příští dva dny aktivita komárů výrazně narůstat. V úterý bude na střední úrovni už na většině území Jihočeského kraje a na velké části Plzeňského.

Aktivita komárů (10.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Ve středu pak dokonce na jižní Moravě dosáhne vysoké úrovně. Vysoká koncentrace komárů bude především ve Zlínském a Jihomoravském kraji, dále také na Vysočině, v Jihočeském a Olomouckém kraji. Naopak v Praze, na Pardubicku, Kladensku či Rakovnicku si lidé mohou zatím oddechnout, aktivita komárů tam bude stále nepatrná.

Aktivita komárů (11.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Komárům vyhovují teploty od 15 do 28 stupňů Celsia a vlhko. Aktuální počasí je pro ně tudíž příznivé. Na tento týden meteorologové předpovídají od 19 až do 29 stupňů a přeháňky či déšť. Nejvíce se to jimi ale hemží až po letních záplavách, a to především v lužních lesích a v okolí řek.

Jeden z největších pásů lužních lesů, tedy podmáčených, se nachází právě na jižní Moravě v okolí řek Morava a Dyje. Břeclavsko se tak zpravidla každý rok stává rájem pro komáří populaci.

Související obsah

​"Při pobytu v rizikových lokalitách se doporučuje nosit oděv, který zakryje maximum těla – dlouhé rukávy a nohavice. Jedinou účinnou profylaxí proti komárům jsou repelenty. Jako nejspolehlivější ochrana jsou pak doporučovány produkty s obsahem DEET, IR3535 a icaridin (KBR 3023) v koncentraci alespoň 15 %," radí SZÚ.

Na rozdíl od tropických oblastí v Česku komáři většinou nebezpečí nepředstavují a jejich společnost je tak pouze otravná. To neplatí pro klíšťata, která přenášejí nebezpečné nemoci, jako je klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza.

Související obsah

​Právě sezona klíšťat je aktuálně na vrcholu. V květnu bývá jejich aktivita extrémně vysoká, což potvrzují i předpovědi od ČHMÚ. V pondělí je na většině území Česka nejvyšší stupeň jejich aktivity, na zbytku území pak druhý nejvyšší s výjimkou malých ostrůvků v horských oblastech.

Ve středu (viz mapa níže) už bude jejich aktivita mimořádná, tj. nejvyšší, v celé České republice kromě malých oblastí na jihu Moravy a v Krkonoších. I tam ale bude vysoká.

Aktivita klíšťat (11.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Do budoucna by pro nás ale mohli představovat riziko i komáři. V důsledku klimatických změn se totiž teplomilné druhy přesouvají z jižních oblastí stále více na sever.

"Další zvyšování průměrné teploty v ČR tak může přispět k zavlečení a usazení nových druhů komárů, a tím ovlivnit také zdejší spektrum nemocí přenášených komáry," vysvětluje ČHMÚ. Nejvýznamnější nemocí, kterou komáři přenášejí, je malárie, která na celém světě ročně zabije zhruba půl milionu lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz