Zahraničí

Rusko předvádí zbraně, které nemá. Porážku nacistů dlouhou dobu neslavilo

Oslavy konce druhé světové války v Moskvě dostaly svou současnou monstrózní podobu až po přelomu století. Podle expertů to souvisí s budováním kultu osobnosti Vladimira Putina. Kreml obvykle nenechává nic náhodě. Na přehlídku se nacvičuje řadu dní a nocí a speciální pozornost se věnuje i počasí.

Prezentace vojenské síly v samotném centru Moskvy byly pro Rusy vždy zcela zásadním symbolem. Jedna z těch vůbec nejdůležitějších přehlídek se konala ještě před koncem druhé světové války, a to 7. listopadu 1944 u příležitosti výročí socialistické revoluce. "Byla to velkolepá přehlídka, při které Moskvou prošlo 60 tisíc německých zajatců," uvedl bezpečnostní analytik Jiří Vojáček.

Spekulovalo se, že by na tuto tradici mohl chtít Vladimir Putin letos navázat a předvést ukrajinské zajatce. K tomu ale nakonec nedošlo. Pro Moskvu ale přehlídka nemá jen symbolickou hodnotu. Prezentuje na ní i techniku, kterou by chtěla exportovat. Často ovšem předčasně.

Související obsah

"V posledních letech se často stává, že se ukazují zbraně, které ani nejsou v sériové výrobě. Typickým příkladem jsou tanky nebo vozidla pěchoty nebo dělostřelecké systémy systému Armata," vysvětlil Vojáček.

K vidění je ale i historická technika, jejíž součástí je i slavný tank T-34. Právě tento typ Rusové v druhé světové válce používali. Na Rudém náměstí byl i dnes. Vůbec první oslavy konce druhé světové války náměstí zažilo v červnu 1945.

Vojenské akce na Rudém náměstí se po válce opět vrátily ke svému původnímu listopadovému datu a menšímu formátu. Státním svátkem se 9. květen stal až v polovině 60. let. Přehlídky k výročí konce války se ale konaly jen v letech 1965, 1985 a 1990. Pravidelné oslavy Dne vítězství začaly opět až v roce 1995. Účastnil se jich i tehdejší americký prezident Bill Clinton.

Související obsah

Společně s Putinovým nástupem ale začaly oslavy nabírat militantnější směr. "To co vidíme dnes na rudém náměstí, tedy masivní předvádění nových zbraní, je tradice, která v této podobě vznikla až za Putinova prezidentství," řekl rusista Tomáš Glanc.

V posledních letech jsou Dny vítězství bez nadsázky nejdůležitějším dnem v Rusku. A připravují si tam i počasí. Pokud by totiž mělo pršet, nechá Kreml mračna pomocí letadel a chemikálií rozehnat.

Podívejte se, jak svět reagoval na projev Vladimira Putina:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz