Domácí

Poslanci přerušili schůzi o uprchlících. Na protest proti Okamurovi opustili sál

Poslanecká sněmovna se na úterní schůzi věnovala vládní strategii řešení uprchlické krize. Měla by mít 13 kapitol, které se budou týkat například vnitřní bezpečnosti, školství, sociální péče nebo zajištění ubytování a zdravotnictví pro uprchlíky. Diskutovat měli poslanci také o možném zrušení EET, k hlasování však nedošlo.

Debatu ohledně vládní strategie zvládání uprchlické krize vedli v dolní komoře Parlamentu ČR poslanci od druhé hodiny odpoledne. K materiálu ohledně zvládání migrace z Ukrajiny se kriticky stavěli zejména poslanci opozičních hnutí.

Na rozdíl od vládních představitelů tvrdili, že se ve skutečnosti o strategii nejedná, protože podle nich návrh není dostatečně podrobný a neobsahuje například termíny pro plnění nastíněných úkolů. V Poslanecké sněmovně tak opět proběhla dlouhá debata. Na samotné hlasování nedošlo.

Související obsah

​Poslanci se v úvodním kole také zabývali sporným vládním návrhem na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Ta by měla podle něj skončit do konce roku. Téma zrušení EET chtěla koalice projednat v prvním čtení spolu s dalšími předlohami na mimořádné schůzi už minulý týden.

​Ve druhém čtení by se poslanci případně mohli zabývat také navrhovaným zákazem některých jednorázových plastových výrobků, který vychází z předpisů Evropské unie. Patří k nim například plastové příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky nebo tyčky k uchycení balonků.

Na začátku schůze vystoupil předseda strany SPD Tomio Okamura. Ten chtěl přidat do diskuze body o snižování cen energií. Pro zlepšení situace by chtěl následovat další evropské země a také regulovat vývoz energií z České republiky.

Související obsah

Ve svém úvodním proslovu se také věnoval přístupu vlády Petra Fialy (ODS) k pomoci Ukrajině. Důrazně totiž odmítl, aby se Česko podílelo na financování obnovy Ukrajiny po skončení války. Podle něj by zaslaná finanční pomoc byla pouze zpronevěřena.

Po Okamurovi vystoupila poslankyně Alena Schillerová (ANO), která se zaměřila na DPH. Navrhla snížení daně u energií a pohonných hmot. Připomněla přitom současnou vysokou inflaci, která se v dubnu vyšplhala až na 14,2 procenta, jak podle ní uvádí agentura Eurostat. Za inflací stojí právě náklady na bydlení, energie, pohonné hmoty a potraviny.

Návrhy Schillerové na snížení DPH hlasováním neprošly a Sněmovna se jimi zatím zabývat nebude. Poslanci hnutí ANO si krátce před pátou hodinou vyžádali hodinovou přestávku. Důvodem je příprava na jednání o prvním bodu schůze, kterým je zrušení EET. Schůze opět pokračovala od 18 hodin.

Související obsah

Po přestávce opět vystoupil Okamura, který si stěžoval na strategii zvládání uprchlické vlny. Vláda chce zrušit povinné zdravotnické prohlídky dětí před nástupem do škol, což Okamura kritizoval. Zaměřil se také na kapacity škol i na ubytování uprchlíků z Ukrajiny, zejména těch romských. Současný plán považuje za nedostatečný a nedomyšlený.

Okamura také prohlásil, že množství uprchlíků z Ukrajiny přijíždí v luxusních autech. Podle něj by tito uprchlíci neměli mít nárok na pomoc a místo toho svá auta prodat. Podle něj také způsobí příliv Ukrajinců úpadek kvality českého školství.

Proti Okamurovým výrokům se ohradili členové vládní koalice. "Ty projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem prchajícím před válkou byly tak ohromné, že jsme museli adekvátně reagovat," sdělil po předčasném ukončení schůze ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Sněmovna proslov Okamury přerušila a úterní jednání odložila na protest proti jeho rétorice. Ze sálu postupně odešli všichni členové vlády, takže musela být podle Sněmovního řádu schůze přerušena. Schůze poslanců by měla pokračovat opět ve středu od devíti hodin ráno.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz