Domácí

Čechy znepokojil stav prezidenta. Jeho lékař řekl, jak na tom Zeman je

Fotografie Miloše Zemana z nedělního pietního aktu na Vítkově znovu rozvířily debatu o jeho zdravotním stavu. Hlava státu totiž na některých snímcích sedí na vozíku se svěšenou hlavou. Šéf lékařského konzilia prezidenta Tomáš Zima ale spekulace vyvrací, podle jeho slov se zdravotní stav Miloše Zemana nezměnil a je stabilní.

Předseda senátní ústavní komise Zděnek Hraba (STAN) v úterý na sociálních sítích uvedl, že obdržel mnoho dotazů, zda by neměl být aplikován článek 66 Ústavy ČR. Ten zákonodárcům dává možnost usnést se na tom, že hlava státu není schopna vykonávat svůj úřad. Jeho možné aplikování se řešilo na podzim minulého roku, když Miloš Zeman ležel v Ústřední vojenské nemocnici. 

"Musím říct, že opravdu nejsem rád za to, že se opět vede velká diskuze o zdravotním stavu hlavy státu. Tím spíše, že prezident má být podle mě aktivním hráčem nejen na politickém, ale i společenském poli," napsal Hraba na sociálních sítích.

Související obsah

​Hraba uvedl, že je nutné, aby Senát sledoval, jak prezident funkci vykonává. Pokud by bylo zjevné, že není schopen výkonu funkce, tak by spolu s kolegy jednali o dalších krocích. "Je ale nutné dodat, že i když mám k takovéto formě účasti na pietním aktu jisté výhrady, tak sama o sobě není naplněním hypotézy normy uvedené v čl. 66 Ústavy ČR," dodal Hraba.

Redakci TN.cz Hraba řekl, že se senátoři oficiálně na zdraví prezidenta nedotazovali. Jeho příspěvek na sociálních sítích je prý reakcí na četné dotazy veřejnosti, které po nedělním pietním aktu dostal. 

Související obsah

Šéf lékařského konzilia prezidenta Zemana Tomáš Zima k dohadům o zhoršení prezidentova zdraví řekl, že jsou to jen spekulace. "S profesorem Zavoralem (ošetřující lékař prezidenta) jsem pravidelně v kontaktu. Naposledy jsem s ním mluvil v minulém týdnu. Stav prezidenta je stabilní," vysvětlil Zima redakci TN.cz. Dodal, že lékařské konzilium prezidenta stále existuje, ale v poslední době se nescházelo, protože to nebylo potřeba.

V úterý prezident Zeman přijal na Pražském hradě prezidenta Bulharska Rumena Radeva a jeho manželku Desislavu Radevovou. Státníci spolu mimo jiné jednali o ruské invazi na Ukrajině, kterou kategoricky odsoudili. Následně každý z nich krátce promluvil na tiskové konferenci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz