Zahraničí

Finsko požádá o vstup do NATO, potvrdili představitelé země

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka země Sanna Marinová ve čtvrtek dopoledne oznámili, že je nezbytné, aby se Finsko stalo co nejdříve členem NATO. Po Finsku bude pravděpodobně následovat i Švédsko. Finsko tím reaguje na napjaté vztahy s Ruskem, které se vyostřují už od anexe Krymu.

​S tím, jak se zostřují vztahy mezi Ruskem a Evropou, začínají některé evropské země cítit stále silnější potřebu stát se členem NATO. Ve čtvrtek tento záměr oficiálně oznámilo Finsko. 

Stalo se tak poté, co zemi navštívil britský premiér Boris Johnson, který zemi přislíbil armádní podporu v případě nouze. 

Související obsah

Za odhodláním Finska vstoupit do NATO stojí stále se vyostřující vztahy s Ruskem. Novináři se prezidenta Sauliho Niinistöa ptali, zda se neobává, že si Rusko tento záměr vyloží jako provokaci. 

Podle prezidenta může za toto jeho rozhodnutí především sám Vladimir Putin. "Moje odpověď by byla. Můžeš za to ty sám, podívej se do zrcadla," nechal se slyšet finský prezident.

Představa Finska v NATO Rusko rozzuřila. Hrozí vojenskou odvetou:

Finská vláda zveřejnila toto rozhodnutí také na svém twitterovém účtu. "Během letošního jara proběhla důležitá diskuse o možném členství Finska v NATO. Byl potřeba čas, aby Parlament a celá společnost zaujaly stanovisko k této záležitosti," stojí v úvodu vyjádření vlády.

Předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek varovala, že Rusko je "nejpřímější hrozbou" pro mezinárodní pořádek kvůli jeho "barbarské válce na Ukrajině."

Čeští vojáci NATO cvičí na Slovensku, potřebují znát terén. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz