Zahraničí

Finsko chce do NATO, Rusko mu odpojilo proud. Údajně kvůli problémům s platbou

Finsko chce do NATO, Rusko mu odpojilo proud. Údajně kvůli problémům s platbou
Energie Zdroj: TV Nova

Ruský dodavatel energie RAO Nordic oznámil, že od soboty pozastaví dodávky elektřiny do Finska. Jako důvod společnost uvedla problémy s platbami.

Rusko pohrozilo odvetou Finsku poté, co země oznámila plán připojit se k NATO. Společnost RAO Nordic však uvedla, že pozastavení dodávek elektřiny nemá s tímto rozhodnutím nic společného.

Důvodem má být skutečnost, že firma údajně nedostala zaplaceno za předchozí dodávky, píše portál BBC. "Tato situace je výjimečná a stala se poprvé za více než 20 let naší obchodní historie," informoval podnik.

Související obsah

Podle finského provozovatele sítě však Rusko poskytuje pouze malé procento elektřiny v zemi, což by mělo jít snadno nahradit alternativními zdroji.

"Nedostatečný dovoz elektřiny z Ruska bude kompenzován dovozem většího množství elektřiny ze Švédska a větší výrobou elektřiny ve Finsku," citoval portál Politico Reimu Päivinena, ředitele firmy Fingrid, která funguje jako provozovatel sítě.

Na konci dubna Rusko přerušilo dodávky plynu do Bulharska a Polska poté, co země odmítly přistoupit na požadavek platit v rublech.

Evropské země diskutovaly o konci ruského plynu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz