Domácí

Eurovia konečně opraví část zpackané dálnice. Zabere to skoro půl roku

Eurovia konečně opraví část zpackané dálnice. Zabere to skoro půl roku
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Zvlněná a potrhaná část dálnice D1 na Ostravsku se konečně dočká opravy, tedy alespoň zčásti. Závady se na nechvalně známém úseku projevily před více než 10 lety a od té doby probíhají soudní spory. Teď čekají řidiče další komplikace kvůli nápravě rozsáhlých nedostatků. Oprava potrvá 146 dní.

Závady na mostě, trhliny v protihlukových stěnách, poškozené sloupy, bobtnající podloží pod dálnicí, zvlněná vozovka, trhliny, výtluky, zbabraný povrch dálniční odpočívky…

To je soupis závad na krátkém úseku nechvalně známé dálnice D1 mezi Bohumínem a Antošovicemi na Ostravsku. Mnohé z nich se projevily brzy po dokončení, už 10 let se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) soudí s dodavateli o nápravu.

Teď se snad řidiči konečně dočkají. Opravy nekvalitně postavené dálnice se rozjely pod taktovkou společností Eurovia CS a Porr.

"Opravy asfaltobetonových vozovek se týkají především odstranění bobtnajícího podloží na dvou úsecích," uvedl v pondělí mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Odstraněny mají být příčné a podélné nerovnosti, trhliny i výtluky. "Vždy se bude jednat o plošné opravy na celou šířku vozovky," podotýká Mazal.

Související obsah

​Rozsáhlá oprava proběhne také na levé Antošovické odpočívce." Na odpočívce bude kompletně vyměněn cementobetonový kryt, asfaltobetonové vozovky, částečně podkladní vrstvy vozovky a také budou opraveny kanalizační vpusti, chodníky, ostrůvky, obruby a travnaté odpočinkové plochy," vypočítává mluvčí.

Poslední zatím plánovanou opravou je výměna dvou desek na cementobetonovém krytu vozovky v pomalém jízdním pruhu na 370. kilometru dálnice.

Práce začaly v pátek a potrvají až do 24. srpna. Plánovaná délka oprav je tedy dlouhých 146 dní.

V rámci oprav proběhnou dvě uzavírky vždy celého jízdního pásu, doprava bude převedena do protisměru.

Uzavírka se týká:

Levého pásu dálnice v km 366,165 – 369,921 včetně levé Antošovické odpočívky, v termínu 1. 4. 2022 – 12. 6. 2022 z důvodu opravy povrchu vozovky.
 
Pravého pásu dálnice v km 366,165 – 369,921 včetně pravé Antošovické odpočívky, v termínu 13. 6. 2022 – 24. 8. 2022, z důvodů opravy povrchu vozovky.

Vedení dopravy:

4. 4. 2022 – 12. 6. 2022
Uzavírka levého jízdního pásu dálnice D1 v km 369,921 – 366,165.
Objízdná trasa: provoz bude veden jedním pruhem pro každý směr jízdy v pravém jízdním pásu.

13. 6. 2022 – 21. 8. 2022
Uzavírka pravého jízdního pásu dálnice D1 v km 366,165 – 369,921.
Objízdná trasa: provoz bude veden jedním pruhem pro každý směr jízdy v levém jízdním pásu.

Po dokončení bude v úseku z důvodu snížení prašnosti a hluku nadále omezená rychlost na 110 km/h.

Opravy proběhnou v rámci reklamace na základě rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. Ten vloni v červnu vyhověl většině nároků ŘSD a nařídil zhotoviteli stavby odstranění uznaných žalovaných vad do 18 měsíců od vydání rozhodčího nálezu.

Související obsah

​​Podle ŘSD vady vznikly kvůli použití nevhodných násypových materiálů. Eurovia to ale od začátku odmítá a tvrdí, že na stavbu použila jen materiál, který si ŘSD objednalo.

"Rozhodčí senát v odůvodnění uvedeného nálezu také potvrdil, že použitím materiálu ze studeného odvalu NH a ocelárenské strusky zhotovitel stavby porušil smlouvu s ŘSD," sdělil nyní Miroslav Mazal.

Zmíněný úsek dálnice je dlouhý přes tři kilometry. Na D1 u Ostravy jsou ale další zvlněné úseky, kde jsou vady ještě rozsáhlejší. ŘSD doufá, že vyhraje i v dalších sporech a postupně bude opravena celá část dálnice od Klimkovic až po Bohumín. Zvlnění se tam opakovaně opakuje, přestože největší boule silničáři opakovaně frézují.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události