Zajímavosti

Chrápání trápí polovinu Čechů. Může přitom přivodit zdravotní problémy

Až polovina z nás trpí nekvalitním spánkem a silným chrápáním. Podle lékařů mohou poruchy dýchání během noci způsobit dokonce vážná onemocnění nebo například infarkt. Pomoci mohou odborníci ve spánkových laboratořích. Jenže takových pracovišť, kde léčba i pozorování pacientů probíhají, je málo. A čekací doba na vyšetření je někdy až rok.

Chrápání by se nemělo podceňovat. Může být projevem, který souvisí s takzvanou spánkovou apnoí. Lidé v noci přestávají pravidelně dýchat, dýchací cesty nejsou uvolněné, zužují se a mozek se správně neokysličuje. Za vším stojí především špatný životní styl a zvyšující se obezita ve společnosti.

Pan Michal trpěl poruchami dýchání během spánku a musel vyhledat odbornou pomoc. "Hodně jsem chrápal a pomohl mi dost přístroj," sdělil. Bez kyslíkové masky se v noci už neobejde. Není jediný, kapacity téměř 40 spánkových laboratoří po celém Česku praskají ve švech.

Související obsah

"Je obrovský zájem. Pacientů se spánkovou apnoí je mnoho. Jsem na hranici svých možností. Dříve jsem měl objednací dobu dva měsíce, teď objednávám na září. U někoho je dokonce čekací doba rok," řekl lékař ve spánkové laboratoři v Praze Martin Trefný.

Do spánkové laboratoře se pacienti přijdou vyspat a během spánku je hlídají přístroje i zdravotníci. Celou noc jsou tak monitorováni. "Zájem o spánkové laboratoře je hodně velký, kapacita laboratoří nestačí potřebám pacientů," uvedl přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Milan Sova.

Lékaři varují, abyste nespavost a chrápání nepodceňovali. Mohou se u vás totiž objevit závažné nemoci. Problém se týká téměř poloviny Čechů. Zlepšit spánkovou hygienu může prý každý, a to například tím, že zredukuje rozumně svou váhu nebo si odpustí šálek večerní kávy.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz