Zahraničí

Úspěch ukrajinského protiútoku. U Charkova vytlačili Rusy za hranice

Ukrajincům se podařilo v Charkovské oblasti vytlačit ruskou armádu za hranici, uvedlo to jejich ministerstvo obrany a zveřejnilo i video, jak vojáci vztyčují na hranici patník. V oblasti přešli Ukrajinci v posledních dnech do protiútoku.

"Hlásím, že 227. prapor 127. brigády sil územní obrany Ukrajiny dosáhl hranice na demarkační linii s okupantskou zemí," vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému voják na videu, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo obrany. "Došli jsme až sem, jsme tady, pane prezidente," dodal.

Ve videu ukrajinští vojáci tvrdí, že ruskou armádu vytlačili za hranici 15. dubna. Podle deníku Ukrajinska pravda se jedná o omyl vojáka a událost se odehrála v neděli 15. května.

Z okolí Charkova se podle Ukrajinců Rusové stahují. "Jejich hlavní úsilí se zaměřilo na stažení vojsk z Charkova a udržení obsazených pozic i zásobovacích cest," sdělil v sobotu mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Štupun.

Související obsah

U města Izjum, které momentálně ovládá Rusko, probíhá protiofenziva ukrajinské armády. Právě z tohoto města chtěli Rusové postupovat na Slovjansk a Kramatorsk. Tím plánovali odříznout ukrajinské vojáky na Donbasu. Zatím ale pouze útočí u města Severodoněck.

Ruská armáda se nyní má soustředit především na okupaci Chersonské, Luhanské a Doněcké oblasti. Ta má zajistit koridor mezi Krymem a Ruskou federací. "Kreml snil o dobytí Kyjeva, Charkova a Oděsy, pak alespoň Doněcké a Luhanské oblasti. Nyní se ruské jednotky soustředí na Luhanskou oblast kvůli nedostatku sil. Pokračujeme v léčbě imperialistické megalomanie a přimějeme Moskvu čelit realitě," napsal k současné situaci na twitteru v pondělí poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

​Ukrajinci proti Rusku úspěšně bojují i v Černém moři, minulý týden zasáhli další loď:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz