Domácí

Vše o zákeřném onemocnění kůže. Odborník zodpověděl nejpalčivější otázky

Vše o zákeřném onemocnění kůže. Odborník zodpověděl nejpalčivější otázky
Dermatolog Petr Arenberger Zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Na pražském Václavském náměstí se v těchto dnech uskutečňuje akce Stan proti melanomu, na které si lidé mohou nechat bezplatně vyšetřit mateřská znaménka v rámci prevence rakoviny kůže. Na akci se podílí i dermatolog Petr Arenberger, který v pondělí večer odpovídal na dotazy čtenářů. Vysvětlil například, jak je to s bezpečným opalováním nebo na co si dát u znamének pozor.

Melanom není radno ignorovat. Tento typ rakoviny kůže je jedním z méně běžných, zato je ale velmi nebezpečný. Na svědomí má největší počet úmrtí na nádorové onemocnění kůže, ročně na něj jenom v Česku zemře 350 až 400 nemocných.

Stejně jako v případě jiných typů rakoviny, i u melanomu platí, že nejdůležitější je prevence a včasné odhalení nemoci. Z toho důvodu vznikl projekt Stan proti melanomu, kde si lidé mohou bezplatně nechat vyšetřit mateřská znaménka.

Po České republice probíhá akce s názvem Stan proti melanomu:

​Zpozornět by měli především lidé, kteří mají větší množství pigmentových znamének (více než 50), všimli si zvětšujícího se znaménka nebo změny jeho barvy či krvácení. Významným rizikovým faktorem je nadměrné vystavování kůže přímému slunečnímu záření bez ochranných prostředků s UV filtrem.

Na akci Stan proti melanomu se podílí i přední český dermatolog a předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger, který odpovídal čtenářům TN.cz na dotazy týkající se především melanomu, ale i jiných kožních problémů. Vysvětlil například, že z dermatologického hlediska není aktivní opalování vhodné.

Související obsah

"Správný dermatolog vám řekne, že dnes už si jen užíváme pobytu venku a nijak aktivně se neopalujeme," prozradil Arenberger. Zhoubnou kožní rakovinou podle něj ročně v Česku onemocní až 30 tisíc lidí, z nichž zhruba desetina má melanom.

"U melanomu ve IV. stadiu přežije 5 let jen kolem 20% nemocných při použití nejmodernější terapie," doplnil. Naopak v počátečním stadiu k vyléčení stačí pouhé vyříznutí. I proto je zásadní prevence a včasné odhalení nemoci.

Další otázky a odpovědi si můžete přečíst níže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz