Koronavirus

Po třech letech budou dovolené bez omezení. Evropské státy rozvolňují

V Evropské unii přestává od pondělí platit doporučení nosit roušky na letištích a v letadlech. Cestující si tak budou moci užít pohyb ve většině zemí jako před pandemií. Některé státy se sice rozhodly nařízení zatím ponechat, ale i přesto bude letošní léto téměř totožné s tím, jaké jsme zažili naposledy před třemi lety.

Svět se vrací do normálu a cestování bude ve většině zemí letošní léto vypadat jako před koronavirovou pandemií. Roušky nebudou muset mít ani pasažéři, ani zaměstnanci aerolinek.

Poslední slovo mají ale úřady v příslušné zemi nebo letecké společnosti. Roušky v letecké dopravě bude stále vyžadovat Řecko. Středomořská země se na letošní příval cestovatelů těší a místní doufají, že turistickou sezónu zvládnou i přes nedostatek zaměstnanců. Mnoho jich totiž z turismu v době pandemie odešlo.

"Musíme mít naše zaměstnance z čeho platit. Potřebujeme, aby lidé navštěvovali tohle unikátní místo na naší planetě, aby navštěvovali Řecko. Protože nemáme jen krásnou historii, ale chceme mít před sebou také budoucnost," uvedl majitel domácího rekreačního podniku na ostrově Aigina.

Související obsah

Na letištích budete muset s rouškami počítat třeba i v Německu a při vstupu do země je stále potřeba mít potvrzení o bezinfekčnosti. Jinak je na tom ale náš jižní soused. Rakousko v pondělí zrušilo veškerá opatření, která se týkají příjezdu na jeho území.

Rozvolňuje také Francie, která rovněž v pondělí ukončila povinnost nosit roušky v městské dopravě. Na léto bez koronaviru se těší také Španělé. Ti během nejtěžších vln pandemie museli nosit roušky i při koupání v moři.

Související obsah

"Lidé sem přijíždějí víc a víc. Je to znamení, že se chtějí vrátit do normálu. Máme tu teď 35 až 37 stupňů, takže nám je na pláži krásně," řekl obyvatel španělského města Cádiz.

Roušky nejsou povinné ani při cestě do Spojených států amerických. Země ale požaduje test na covid starý maximálně 24 hodin v čase odletu. Tamní cestovní agentury žádají vládu, aby pravidlo zrušila, protože mnoho lidí podle nich od dovolené v USA odrazuje.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz