Ekonomika

Další firmy opouštějí Rusko. Po McDonald's tam končí i Home Credit

Další západní firmy houfně opouštějí Rusko. Skupina PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv. V Rusku končí třeba i americký fastfoodový řetězec McDonald's nebo francouzská automobilka Renault.

"PPF a Home Credit oznamují, že podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Akvizice Home Credit and Finance Bank (HCFB) i jejích dceřiných společností výše zmíněnou skupinou znamená odchod Skupiny Home Credit z ruského trhu," informoval mluvčí PPF Leoš Rousek.

Bank Home Credit, dceřinou společnost HCFB v Kazachstánu, koupí akcionáři a manažeři ze skupin PPF a Home Credit. "Transakce bude realizována podle platných právních předpisů s cílem zajistit kontinuitu pro zaměstnance a klienty Home Creditu v Rusku i Kazachstánu. Cena transakce nebude po dohodě obou stran zveřejněna," doplnil Rousek.

Rusko od 24. února útočí na sousední Ukrajinu, válku jí však formálně nevyhlásilo. Konflikt si už měl vyžádat přinejmenším 46 tisíc obětí a 13 tisíc zraněných. Přibližně 14 milionů lidí muselo opustit své domovy.

Ze země se stahuje i síť rychlého občerstvení McDonald's, která je vnímána jako symbol kapitalismu a západních hodnot. Svých 850 restaurací se chce společnost zbavit tak, aby i nadále fungovaly pod jinou značkou a jejích 62 tisíc zaměstnanců nepřišlo o práci. Provozovny jsou zavřené od začátku března, mzdy ale McDonald's vyplácet nepřestal.

​Působit v Rusku už nebude ani francouzská automobilka Renault. Svou tamější pobočku odprodala městu Moskva, podíl v automobilce AvtoVAZ, která vyrábí Ladu, pak výzkumnému institutu NAMI. "Vůči našim 45 tisícům zaměstnancům v Rusku jsme se rozhodli zodpovědně. Zachováváme výkonnost skupiny a naši schopnost vrátit se do země v budoucnu," řekl ředitel podniku Luca de Meo.

Související obsah

​Od začátku ruské invaze na Ukrajinu jsou zavřené i další západní prodejny nebo fabriky. Výrobní závody zastavil třeba švédský nábytkářský gigant IKEA. Rusové přišli i o mnohé západní technologie, nemohou používat sociální síť Instagram nebo platit přes Apple Pay a Google Pay.

TV Nova a web TN.cz patří do skupiny CME, kterou vlastní společnost PPF.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz