Domácí

Rakouský kancléř navštívil Česko. O energetice jednal s Fialou i s Jurečkou

Rakouský kancléř Karl Nehammer v úterý dopoledne zahájil oficiální návštěvu České republiky. Premiér Petr Fiala (ODS) jej přijal v Kramářově vile. Státníci spolu diskutovali například o dopadech války na Ukrajině, o českém předsednictví v Radě Evropské unie nebo o energetické bezpečnosti. Kancléř je dle Fialy připravený podpořit rozšíření ropovodu TAL pro případ, že by Česko nemohlo využívat ropu z Ruska.

Premiér Fiala označil rozhovor s rakouským kancléřem za přátelský a věcný. "Měli jsme spolu konstruktivní dialog mezi čtyřma očima, poté s našimi delegacemi. Bavili jsme se o celé řadě témat, které jsou nejen pro naše země, ale i pro Evropu velice důležité," řekl na brífinku po jednání premiér Fiala.

Premiér Fiala pozval svůj rakouský protějšek na návštěvu do Prahy letos v únoru na jejich první vzájemné schůzce v Bruselu. Tehdy spolu diskutovali o přístupu k jaderné energetice, který mají obě země odlišný. 

Související obsah

​"Máme řadu společných věcí. Už jen to, že jsme obě země vnitrozemské, obě země uprostřed Evropy na konci vedení, která k nám přivádějí plyn, už to nám vytváří společné zájmy," sdělil Fiala s tím, že státníci jednali také o ropě. Rakouský kancléř je dle Fialy připraven podpořit rozšíření kapacity ropovodu TAL pro případ, že by Česko nemohlo využívat ropu z Ruska.

Nehammer s Fialou také probral, co země mohou udělat pro to, aby nebyly závislé na ruském plynu. "Všechny tyto kroky se nedají udělat ze dne na den. Vyžadují výstavbu nových zásobníků LNG, posílení těch stávajících vedení. To zabere měsíce, v některých případech i roky," popsal Fiala. Kancléři připomněl skladbu energetického mixu České republiky a vysvětlil mu, proč je pro zemi zásadní podporovat jadernou energetiku.

Kromě toho spolu státníci jednali o předsednictví v Radě Evropské unie, které Českou republiku čeká v druhé polovině tohoto roku, spolupráci obou zemí, evropské agendě, o dopadech války na Ukrajině a o vstupu Ukrajiny do Evropské unie. 

Související obsah

​Po jednání s Petrem Fialou se rakouský kancléř setkal ještě ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). "Děkuji Karlovi Nehammerovi za dnešní přátelský rozhovor. Naši sousedé řeší stejná témata jako my a jsem rád, že možná řešení vidí stejně. V energetice jsme se shodli, že je nutné hledat kromě národních i celoevropská řešení na úrovni Evropské komise a Evropského parlamentu," uvedl ke schůzce Jurečka na twitteru.

Nehammer se jako první lídr Evropské unie nedávno sešel v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Tahle cesta byla spíše jakousi snahou potvrdit rakouské ambice být zprostředkovatelem konfliktu. Připomenout, že Rakousko má silnou diplomatickou tradici," okomentoval kancléřovu cestu pro TN LIVE Robert Schuster, vedoucí zahraničního zpravodajství Lidových novin.

Schuster dodal, že Moskva Rakousko podobně jako Česko považuje za "nepřátelskou zemi" kvůli tomu, že se podílí na sankcích vůči Rusku.

Robert Schuster mluvil o postoji České republiky k válce na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz