Domácí

Česko dostane od Německa tanky Leopard, oznámila vláda

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve středu na brífinku po jednání vlády řekla, že Německo se chystá Česku darovat 15 tanků Leopard 2A4. Kabinet Petra Fialy (ODS) na schůzi schválil vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance a odsouhlasil také pokračování takzvaného Milostivého léta. Jednal rovněž o zpřísnění humanitárních dávek pro uprchlíky.

Německo daruje Česku 15 tanků Leopard 2A4, začnou také jednání o nákupu až 50 nejmodernějších tanků Leopard 2A7+. Vláda to uvedla na brífinku po jednání. Dar by se měl uskutečnit ještě letos.

"Ty tanky jsou funkční, bojeschopné. Takže to není tak, jak jsem se dočítala, že je to něco nepojízdného. Tanky, které dostaneme, jsou bojeschopné," zdůraznila na tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová. 

Související obsah

Černochovou ve středu přijal na její žádost prezident Miloš Zeman. "Schůzky máme poměrně pravidelně. Vždycky ho informuji o aktualitách na resortu," okomentovala setkání ministryně obrany s tím, že s hlavou státu řešila jmenování nového náčelníka Generálního štábu.

"Postoupili jsme o další krok a myslím, že jsme připraveni se s panem prezidentem setkat ohledně náčelníka Generálního štábu tak, abychom v měsíci červnu to měli zprocesované. S panem prezidentem jsem zároveň diskutovala i ty tanky, byl z této spolupráce potěšený," dodala Černochová.

Švédsko a Finsko v NATO

Vláda ve středu jednoznačně schválila vstup Švédska i Finska do Severoatlantické aliance. "Nyní tak musí učinit ještě Poslanecká sněmovna a Senát. Neočekávám však žádné komplikace," uvedl premiér Petr Fiala.

"Jejich armády se spolu s aliančními silami účastnily společných cvičení a plní veškerá kritéria nutná pro přijetí do NATO," dodal Fiala s tím, že rozhodnutí obou zemí ovlivnila Putinova agrese na Ukrajině a on jej vítá.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na brífinku uvedl, že podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. "Věřím, že se podaří domluvit s Tureckem, aby změnilo svůj postoj, ale to je otázka mezinárodní politiky," řekl Lipavský.

Související obsah

Milostivé léto

​Kabinet Petra Fialy ve středu rovněž odsouhlasil návrh zákona, který umožní, aby část dlužníků mohla po tři měsíce splatit svoje dluhy u veřejných institucí bez úroku. Jde o pokračování takzvaného Milostivého léta. Bude trvat od 1. září do 30. listopadu.

"Vláda schválila návrh na opakování Milostivého léta. I jako předseda správní rady VZP musím potvrdit, že se jedná o prospěšnou věc jak pro dlužníky, tak pro věřitele. VZP díky prvnímu Milostivému létu získala přes 200 milionů a dluhů se zbavilo přes 14 tisíc lidí," okomentoval rozhodnutí ministrů poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).

Související obsah

Humanitární dávky

Kabinet Petra Fialy se ve středu zabýval také zpřísněním humanitárních dávek. Ministr Vít Rakušan (STAN) chce zabránit tomu, aby do Česka přijížděli uprchlíci, kteří nemají právo na dočasnou ochranu.

Kvůli tomuto problému vláda projednala novelu zákona lex Ukrajina, která explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. "Pokud jsou občany Evropské unie, tak nemají nárok na ochranu v České republice," uvedl na brífinku Rakušan.

Související obsah

Novela zákona také prodlouží lhůtu na vyřízení dočasné ochrany na 60 dnů a zároveň zkrátí dobu na ohlášení pobytu na tři dny. Rakušan sdělil, že humanitární dávka nebude uprchlíkům vyplácena v případě, kdy v zajištěném ubytovacím zařízení dostávají hygienické pomůcky a stravu zdarma. Ke zpřísnění dojde i u dalších dávek, budou vázány na trvalé bydlení v České republice.

Informace o bydlení uprchlíků se budou dát zkontrolovat v systému. "V okamžiku, kdy neuvidíme, že ten člověk je na konkrétní adrese, tak Úřad práce ČR jej vyzve, aby se dostavil na pobočku, pokud tak neučiní, tak ztrácí nárok na humanitární dávku. Tím se chráníme před tím, aby si tu člověk vyzvedl dávku a odcestoval někam jinam," vysvětlil na brífinku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"U zdravotního pojištění se navrhuje zkrácení doby na 180 dnů, kdy platí pojištění za uprchlíky stát. Cílem je motivovat je, aby se zapojili do ekonomického systému," dodal Rakušan. Předlohu dostane k projednání Sněmovna.

Peníze pro zemědělce

Kabinet Petra Fialy ve středu řešil také mimořádnou pomoc českým zemědělcům. "Vláda ve středu schválila poskytnutí 540 milionů korun na zabezpečení dodatečných peněz pro zemědělce, kteří čelí krizové situaci. Spolu s podporou Evropské unie půjde na zmírnění škod způsobených aktuálním nárůstem cen vstupů, jako jsou zvyšující se ceny energií či krmiv, celkem 810 milionů korun," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Nekula také informoval, že bude spuštěn nový program na podporu nákupu půdy. "Tato podpora bude cílena na malé a střední zemědělce, aby zvýšili svůj podíl půdy, kterou vlastní. Celková částka, která na to bude alokována, je 150 milionů korun. Tento program bude spuštěn 1. června," řekl na brífinku Nekula.

Související obsah

Podívejte se reportáž z Televizních novin:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz