Zahraničí

Jak se zbavit závislosti EU na ruských palivech? Evropská komise má plán

Evropská komise představila plán, jak by chtěla Unii zbavit závislosti na fosilních palivech z Ruska. Obsahuje rychlejší přechod na obnovitelné zdroje elektřiny, společné nákupy států sedmadvacítky a také velké úspory. Komise nepopírá, že plán se Unii výrazně prodraží.

Pětačtyřicet procent energie z obnovitelných zdrojů nebo snížení spotřeby napříč Evropskou unií o třináct procent, a to do roku 2030. To je jen zlomek plánů Evropské komise, jak se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech.

"Putinova válka silně narušuje globální trh s energiemi. Na jedné straně nám ukázala, jak moc jsme na Rusku závislí, ale také to, jak jsme zranitelní, pokud se spoléháme pouze na Rusko," zdůvodnila předsedkyně Evropské komise Ursula Von Der Leyenová.

Evropská komise počítá s tím, že uvedení balíčku do praxe vyjde na v přepočtu více než sedm bilionů korun. Část dostanou členské státy prostřednictvím mimořádného fondu obnovy. Zbytek pak pokryjí úvěry anebo dotace.

Související obsah

"Bude to hrozně bolet, ale budeme to potřebovat, aby se každý z nás zamyslel, kde by mohly být úspory, které by mohly přispět k tomu, že nebudeme tolik spotřebovávat," řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO).

Podle europoslanců vykročila Evropská komise správným směrem, představovali by si ale razantnější přístup a také více konkrétních opatření.

"My potřebujeme jasně vědět, kdo v případě nedostatku zajistí, aby ve všech domácnostech a v těch příslušných nezbytných průmyslových provozech byl zemní plyn," vyjádřil se poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (Piráti).

Související obsah

Dále je potřeba prý také nezapomínat na to, že Česká republika patří k těm státům, které utažení kohoutků hodně zabolí. "Jde o zapojení plné evropské solidarity. V okamžiku, kdy by skutečně došlo k zastavení těch ruských dodávek, tak je nepochybné, že ostatní státy nemohou plnit své zásobníky," vysvětlil další europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Podle Evropské komise by část ruského plynu mohl nahradit také zkapalněný zemní plyn ze Spojených států nebo Kataru. Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek je toho názoru, že se nejedná o žádnou velkou reformu, ale pouze o úpravu stávajícímu plánu z loňského roku.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz