Zahraničí

Pokrok v léčbě covidu-19. Vědci vyvinuli přístroj, který předpoví průběh nemoci

Pokrok v léčbě covidu-19. Vědci vyvinuli přístroj, který předpoví průběh nemoci
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Vědci z několika světových institucí vynalezli přístroj, který by měl v ranném stádiu onemocnění covidem-19 rozpoznat, jestli pacientovi v dalších dnech může jít o život. Na základě výsledků z rozboru krve by tak mohli lékaři předejít komplikacím a zahájit včasnou léčbu, která by ohroženým lidem mohla zachránit život.

Vědci z lékařských institucí vyvinuli algoritmus, který má pomoci s identifikací osob, kterým by mohlo hrozit úmrtí při onemocnění covidem. COVID-19 Disease Outcome Predictor (CODOP) tak může pomoci lékařům včas reagovat na možný kritický stav pacienta.

Na vývoji přístroje se podílely týmy Davida Gómeze Varely z Institutu experimentální medicíny Maxe Plancka, Riku Kléna z Univerzity v Turku, Španělská společnost interního lékařství (SEMI), Argentinská společnost medicíny (SAM) a Mezinárodní fórum interního lékařství (FIMI). Výzkum trval od března 2020 do února 2022.

Související obsah

"Vyvinuli jsme a vyzkoušeli CODOP, nástroj založený na strojovém učení pro predikci klinického výsledku hospitalizovaných pacientů s covidem-19. CODOP byl vyzkoušen, testován a validován v šesti kohortách zahrnujících 29 223 pacientů s covidem-19 z více než 150 nemocnic ve Španělsku, USA a v Latinské Americe během let 2020 –⁠ 2022," uvedl Riku Klén ve studii.

Pacientům byly v nemocnicích odebrány krevní vzorky. "CODOP používá 12 klinických parametrů běžně měřených při příjmu do nemocnice k dosažení vysoké rozlišovací schopnosti až devět dní před klinickým rozlišením, je dobře kalibrovaný a umožňuje efektivní dynamickou stratifikaci rizika během hospitalizace," vysvětlil Klén a dodává, že tento typ pomoci může být přínosný i v méně vyspělých zemích.

Před týdnem v Evropské unii přestalo platit doporučení nosit roušky na letištích a v letadlech. Po třech letech budou dovolené bez omezení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz