Zahraničí

Severokorejci chystají léčku na Bidena. Kim Čong-un má zapojit jaderné zbraně

Severokorejci chystají léčku na Bidena. Kim Čong-un má zapojit jaderné zbraně
Joe Biden Zdroj: TV Nova

Severní Korea je podle jihokorejské tajné služby připravena testovat jaderné zbraně. A začít chce údajně ve chvíli, kdy bude americký prezident Joe Biden na návštěvě Jižní Koreje a Japonska. Na pětidenní cestu do Asie se Biden vydá ve čtvrtek.

"Nebylo by abnormální, kdyby v nějakou chvíli Severní Korea vypálila raketu nebo provedla jaderný test," řekl korejský poslanec Kim Bjung-kee po setkání jihokorejské tajné služby se zákonodárci. "Máme náznaky, že taková provokace proběhne a Pchjongjang už skoro dokončil přípravy," dodal.

Do Asie se Biden vydá ve čtvrtek. V pátek se setká v Soulu s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem. Poté se přesune do Tokia. Právě v tento den by se Kim Čong-un mohl pokusit o provokaci, uvedl portál koreatimes.co.kr.

Případného testu jaderných zbraní se obává i Bílý dům. "Připravujeme se na všechny nepředvídatelnosti včetně možnosti, že taková provokace nastane, když budeme v Koreji či Japonsku," prohlásil na brífinku bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan. "Blízce kvůli tomu spolupracujeme s našimi spojenci v Jižní Koreji i Japonsku," sdělil.

Související obsah

Zatím není jasné, jak by Spojené státy na případný jaderný test v době návštěvy Bidena zareagovaly. "Museli bychom upravit postoj naší armády, abychom zajistili, že našim spojencům v regionu poskytneme obranu," avizoval pouze Sullivan.

KLDR své rakety v posledních měsících testuje pravidelně. Podle agentury AP se snaží modernizovat svou výzbroj. Zároveň chce donutit své nepřátele, aby zemi akceptovali jako jadernou velmoc a rozvolnili sankce.

Severní Korea se v posledních týdnech potýká s pandemií koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz