Česká Evropa

Evropská komise zažalovala Česko. Hrozí pokuta za nevynucování pravidel EU

Evropská komise zažalovala Česko. Hrozí pokuta za nevynucování pravidel EU
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zažalovala Českou republiku. České zákony totiž nevynucují unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání z roku 2018. Komise požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby vyměřil Česku pokutu.

Česku hrozí pokuta za nevynucování pravidel pro obsah audiovizuálního vysílání. Evropská komise stát ve čtvrtek zažalovala

Směrnice z roku 2018 má zlepšovat ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu vysílání nebo rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloba se kromě Česka týká i Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Související obsah

Komise už požádala Soudní dvůr EU, aby vyměřil pokutu. Směrnici totiž Česko stále nezapracovalo do svého vnitrostátního práva.

"Jejich cílem je vytvořit regulační rámec vhodný pro digitální věk, což povede k bezpečnějšímu, spravedlivějšímu a rozmanitějšímu audiovizuálnímu prostředí," odůvodnila už dříve opatření EK. "Komise nyní podniká druhý krok v řízení o nesplnění povinnosti a zasílá odůvodněné stanovisko devíti členským státům, které dokončení transpozice stále neoznámily. Tyto členské státy nyní mají dva měsíce na to, aby Komisi odpověděly. Pokud tak neučiní, může se Komise rozhodnout jejich věci předložit Soudnímu dvoru Evropské unie," varovala Česko a další země už v září minulého roku.

Čtyři státy už směrnici do svých zákonů zapracovaly. Česko to ale stále neudělalo. Návrh zákona poslala vláda Andreje Babiše do Sněmovny v červenci roku 2020. Do loňských voleb jej ale poslanci neprojednali. Nová dolní komora dostala zákon v listopadu loňského roku. Nyní se nachází před druhým čtením. Redakce TN.cz zjišťuje, jak na rozhodnutí Evropské komise bude reagovat česká vláda. Vyjádření bude případně doplněno do tohoto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz