Domácí

Vláda žádá o nouzový stav. Potřebujeme ho, než se schválí lex Ukrajina, tvrdí

Vláda žádá o nouzový stav. Potřebujeme ho, než se schválí lex Ukrajina, tvrdí
Petr Fiala a Vít Rakušan Zdroj: TV Nova

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve čtvrtek žádá poslance o prodloužení nouzového stavu do konce června. Potřebuje jej na zvládnutí migrační vlny, než se schválí novela zákona nazývaného lex Ukrajina. Na brífinku před mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny to řekli ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala.

Premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan vystoupili před mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny na tiskové konferenci, aby vysvětlili, proč se žádostí o prodloužení nouzového stavu před poslance znovu předstupují. 

Fiala podotkl, že ani jemu se za doby koronavirové krize nelíbilo žít v nouzovém stavu a jeho kabinet by na něj nepřistoupil, pokud by nyní nebyl naprosto nezbytný pro zvládnutí migrační vlny. Podle něj se občanů nijak nedotkl. 

Související obsah

​"Čísla přicházejících uprchlíků už nejsou tak velká, ale ještě stále ta situace odpovídá kritériím pro nouzový stav," uvedl Fiala s tím, že po jeho skončení vytvoří podmínky pro zvládání situace takzvaný lex Ukrajina II.

Poslední žádost

Ministr Rakušan na brífinku prohlásil, že vláda žádá o prodloužení nouzového stavu naposledy, aby se situace dala zvládnout. "Přicházíme před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o prodloužení nouzového stavu naposledy. Domníváme se, že žádná polovičatá řešení v této době nedávají smysl," řekl šéf resortu vnitra s narážkou na opozici, která chce navrhnout prodloužení nouzového stavu na 14 dní. 

To je podle Rakušana příliš krátká doba na celý legislativní proces. "Pokud máme projednat lex Ukrajina ve výborech, a my to chceme udělat, tak je to málo mít na to 14 dní, protože pak bychom zase znovu žádali o další prodloužení o 14 dní," uvedl Rakušan.

Související obsah

​Ministr vnitra zmínil, že nouzový stav je důležitý pro zajištění dostatečných ubytovacích kapacit, a to i v takových objektech, ve kterých by to za normálních okolností nešlo. Rakušan se také ohradil vůči tvrzení opozice, že vláda nouzový stav využívá kvůli veřejným zakázkám. Řekl také, že bude potřeba její vstřícnost nejen při schvalování nouzového stavu, ale také při projednávání novely zákona.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz