Zajímavosti

Ukrajina slaví Den vyšyvanky. Tu svou ukázal na videu i prezident Zelenskyj

Válkou zmítaná Ukrajina ve čtvrtek oslavuje Den vyšyvanky. To je tradiční ukrajinská vyšívaná košile, která je součástí lidového kroje. Pro tento den ji má na sobě i prezident Volodymyr Zelenskyj, který Ukrajincům vzkázal, že právě vyšyvanka je jejich posvátným amuletem v ruské invazi.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek sdílel se světem další videovzkaz. Tentokrát se týkal ukrajinské tradiční košile. "Tohle je náš posvátný amulet v této válce. Šťastný Den vyšyvanky, Ukrajino!" vzkázal Zelenskyj.

Vyšyvanka je vyšívaná košile, jejíž vzory se liší napříč ukrajinskými regiony. Nošením této košile Ukrajinci dávají najevo svůj patriotismus. Pořádají se i takzvané vyšyvankové pochody na podporu lidových tradic. Den vyšyvanky připadá každý rok na třetí čtvrtek v květnu.

Související obsah

​Původní vyšyvanka má bílou barvu, ale v současnosti už jsou dostupné v jakékoli barvě. Například prezident Zelenskyj si vybral zelenou. Vzory mají obvykle květinové, mohou mít i svůj vlastní význam, jako je například naděje, láska, cudnost nebo ochrana před nemocí, píše BBC.

Symbol odvahy a svobody

"Dnes je vyšyvanka také symbolem ukrajinské odvahy, svobody, víry a síly," připomnělo Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Vyšyvanku si ve čtvrtek oblékli i někteří politici, aby zemi vyjádřili svou podporu.

Například šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si vybrala světle růžovou vyšyvanku se střapci na rukávech. "Tento svátek je o výjimečnosti ukrajinské kultury a letos si jej připomínáme v čase, kdy její lidé brání svou svobodnou identitu proti barbarství ruské invaze. Jsem ráda, že Česká republika je v tomto boji nápomocna," vyjádřila se na twitteru Pekarová Adamová.

Související obsah

Vyšyvanku ve čtvrtek oblékli i na půdě Evropského parlamentu. "Dnes, na Den vyšyvanky, se připojuji k Ukrajincům po celém světě v jejich tradici nosit vyšyvanku. Ukrajinský boj o svobodu je i naším bojem," vyjádřila solidaritu s Ukrajinou předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz