Zajímavosti

Konkurence ve vesmírném cestování se zvětšuje. Starliner úspěšně odstartoval

Společnosti Boeing se po měsících odkladů konečně podařilo znovu vyslat do vesmíru kosmickou loď Starliner. Ta má k mezinárodní vesmírné stanici dopravovat astronauty, ale první test překazily technické potíže, ten náhradní byl o několik měsíců odložen kvůli jiné závadě.

Starliner po dlouhých odkladech konečně odstartoval. Vesmírná loď od společnosti Boeing je vyvíjena pro potřeby NASA, která by pomocí ní dopravovala své astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět. Tam také raketa zamířila, zatím však bez posádky, napsal deník The New York Times.

Starliner už do vesmíru letěl v roce 2019, kdy se však po řadě softwarových závad nepodařilo dostat vesmírnou loď na ISS. Krátce před startem nové testovací mise rutinní předletová kontrola odhalila řadu závad. Po jejich příčině pátrali inženýři dlouhých osm měsíců, po které nemohla loď do vesmíru odletět. 

Související obsah

​Tato chyba měla za následek zpoždění certifikace a do hry se tak dostala společnost SpaceX, kterou vlastní americký miliardář Elon Musk. Jeho kapsle Dragon už podle webu Space.com dopravila k ISS čtyři operační mise NASA. Celý projekt je totiž součástí programu komerčních letů, na které dostaly Boeing a SpaceX kontrakty.

Starliner by se měl k Mezinárodní vesmírné stanici připojit v noci z pátku na sobotu. Tím, že k ní odletěl bez posádky, mohl na palubě donést přes 180 kilogramů zásob, které si během soboty převezmou astronauti, kteří už na ISS jsou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz