Domácí

Zdražující suroviny a energie ohrožují pekárny. Jedné třetině z nich hrozí krach

Kvůli zdražování energií a pšenice se dostává do problémů řada pekáren. Kvůli ekonomickým problémům musí zásadně šetřit na svém provozu a podle Svazu pekařů a cukrářů by jich až třetina mohla úplně skončit.

Drahá mouka, olej, plyn a elektřina. To vše ohrožuje téměř jednu třetinu českých pekáren.

"Je to způsobené nárůstem vstupů do pekáren. V posledních týdnech už se blížíme ke 100% nárůstu. Ti pekaři víceméně dohání zdražování surovin a vstupů, to znamená, že oni jsou stále v mínusu," přiblížil výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý.

Nejohroženější skupinou jsou středně velké firmy s ročním obratem 100 až 400 milionů korun. Některé už začaly zavádět určitá opatření.

Související obsah

"Pečivo rozvážíme už jen dvakrát denně. Dřív to bylo třikrát, ale to je podle mě v současné energetické krizi zbytečné," řekl majitel PEK Group Tomáš Vaněk.

"Jsme museli omezit počet rozvozových linek. Omezili jsme odpolední závozy. Za jeden měsíc propálíme zhruba 10 tisíc litrů nafty," uvedl ředitel maloobchodu ve společnosti LAPEK Tomáš Křemen.

Situace se zhoršila, když Indie oznámila zákaz vývozu pšenice, která je primární surovinou pro výrobu mouky. Její cena tvoří pro pekaře až tři čtvrtinu nákladů.

Související obsah

"Šíře pekařského sortimentu bude menší a pečivo nebude úplně čerstvé, protože se poveze z větší dálky," doplnil Hlavatý.

Největším problémem je pro pekaře skokový nárůst cen surovin. "V současné době se vám stane, že se blíží konec měsíce a vy se dozvíte z mlýnu, že prostě už od nového měsíce je zrno úplně za jinou cenu," posteskl si Křemen.

Cena na trhu za jednu tunu pšenice už přesahuje 11 tisíc korun. Ještě před třemi měsíci stejné množství stálo necelých 7,5 tisíce.

Související obsah

"Ceny těch základních komodit, jako jsou obiloviny, ty na českých trzích zdražily o 60-70 %, v zahraničí leckdy i o 100 %. Je jasné, že ceny pečiva dále porostou," předpověděl ekonom David Marek.

Cena pekařských výrobků v menších pekárnách začíná být příliš vysoká, a lidé tak raději pečivo nakupují v supermarketech.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz