Domácí

Problémy se sháněním pneumatik. Některé nejsou, jiné prudce zdražují

Řidiči začínají mít problém se sháněním pneumatik. Na některé jsou dlouhé čekací doby, jiné se nedají sehnat vůbec. Nedostatkovým zbožím jsou pneumatiky na větší auta a luxusnější vozy. Obchodníci navíc upozorňují na jejich další zdražování.

"Na pneumatiky si musím počkat nějakých 14 dní, takže je to hrůza teď s těmi pneumatikami. Nejsou," řeší problém paní Zuzana Paulíčková. Chybějící saze z Ruska, zdražování kaučuku z Thajska a nedostatečné kapacity námořní nákladní dopravy jsou důvody, proč si teď většina řidičů, stejně jako paní Zuzana, na pneumatiky musí počkat.

Související obsah

​"Dodávka pneumatik je opožděná, tudíž musíme zákazníky přeobjednávat na jinej termín," řekl pracovník autoservisu Václav Mňuk. Čekací doby se v servisech zdvojnásobily. Největší problém je sehnat pneumatiky na terénní auta. "Některé rozměry se nedají sehnat," konstatoval Mňuk.

"Problém s pneumatikami je globální. Chybí jak ve Spojených státech, tak v Evropě, tak Asii a samozřejmě ty jednotlivé dodavatelské firmy se snaží skupovat existující zásoby, čímž se ten problém prohlubuje," vyjádřil se ekonom David Marek.

"U těch SUV může být dodací doba třeba měsíc, dva. Je to opravdu auto od auta," vysvětlil Petr Fejfar, vedoucí provozovny Pneuservis Procházka.

Související obsah

​Problémy s nedostatkem pneumatik se podle odborníků projeví s nástupem zimní sezóny. Řidiči by se měli připravit na jejich zdražení o 25 procent. "Pneumatiky se zdražovaly už loni a teď samozřejmě poté, co se prohloubily problémy s dodávkami po začátku války na Ukrajině, se zdražuje dále," zdůrazňuje ekonom.

Ještě na podzim vyšla pneumatika s běžným rozměrem na 1250 korun, teď už stojí 15 stovek. "Očekáváme, že na podzim bude nedostatek levnějších pneumatik. Některé pneumatiky nám přes noc třeba zdraží o tisíc korun," varuje Fejfar.

Pneuservisy už v těchto dnech přijímají objednávky pneumatik na zimu. Očekávají, že někteří řidiči budou dojíždět ty starší, dokud to půjde.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události