Zahraničí

Putinovi se krátí čas, změnilo se jeho chování, tvrdí člověk, který ho dobře zná

Putinovi se krátí čas, změnilo se jeho chování, tvrdí člověk, který ho dobře zná
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin věřil, že krátká "speciální vojenská operace" na Ukrajině mu zajistí místo mezi největšími osobnostmi ruských dějin. Válka se ale nevyvíjí podle jeho představ. Putinovi se krátí čas a zjevně na tom není dobře, to si myslí britský profesor Mark Galeotti, který je předním odborníkem na Rusko a Putinovým životopiscem.

Podle Galeottiho se Putin bez ohledu na reálný výsledek prohlásí vítězem války na Ukrajině. "Nic jiného mu ani nezbývá. Jeho čas se krátí. Bude mu v říjnu 70 a očividně mu není dobře. Šíří se zprávy, že má Parkinsonovu nemoc, nebo rakovinu štítné žlázy či krve. Já nejsem doktor, ale Putina sleduju bedlivě 25 let a něco je s ním špatně," píše britský profesor ve sloupku pro web Daily Mail.

"Bylo zvláštní sledovat jeho, který si zakládal na svém černém pásu v judu, hraní hokeje a na tom, že jezdil svlečený do půl těla na koni, jak sedí na oslavách Dne vítězství v Moskvě obklopený deseti bodyguardy s dekou přes kolena. Kolem něj byli 90letí veteráni ověšení medailemi, kteří ji nepotřebovali," všímá si.

Všímá si ale i jiných než fyzických změn. Putin zamlada byl podle něj proslulý tím, že byl chytrý a diskrétní parťák, uměl to s lidmi a s každým se domluvil. Poslední záběry na jednání Putina s jeho lidmi, které odvysílala ruská televize, ale ukazují jinou hlavu státu.

Související obsah

​"Je to člověk, kterého očividně ovládají emoce a je stále naštvaný. Když mu jeho premiér Michail Mišustin říkal o ekonomické situaci, tak očividně neposlouchal a hrál si s tužkou. Když hlavní vyjednavač s Ukrajinou Dmitrij Kozak odprezentoval svou zprávu a řekl, že by rád dodal svůj osobní pohled, tak ho Putin utnul, zkusil to znovu a zase ho Putin utnul," upozorňuje Galeotti.

Připomíná také, jak Putin jednal s šéfem tajné služby Sergejem Naryškinem, kterého v živém televizním vysílání několikrát sepsul jako školáka.

"Víme, že Putin touží, a je to téměř obsese, být vnímán jako jeden z hrdinů, kteří vybudovali ruský stát. Ukrajina měla být triumf, který potvrdí tento jeho odkaz. Umožnilo by mu to dokonce skončit v úřadu prezidenta, protože jsem přesvědčený o tom, že ta dennodenní práce ho už nudí," myslí si Galeotti. Putin je ale teď v kleštích, protože kdyby skončil, tak na něj jeho nástupci všechno hodí.

Související obsah

Putin do sanatoria?

Bývalý šéf britské zpravodajské služby MI6 Richard Dearlove si také myslí, že Putinův čas ve funkci prezidenta se krátí. Podle něj mu už zbývá jen přibližně rok.

"Myslím, že někdy v roce 2023 skončí. Pravděpodobně ho pošlou do sanatoria, odkud se už nevrátí jako hlava Ruska. Neříkám, že se odtamtud vůbec nevrátí, ale už nebude hlavou státu," řekl podle listu Daily Mirror britský špion v podcastu One Decision.

Putin zvláštně páchne a podivně se hýbe. Přibývá spekulací o jeho zdravotním stavu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz