Zahraničí

S Putinovým zdravím to jde z kopce. Kdo bude jeho nástupcem? Variant je několik

S Putinovým zdravím to jde z kopce. Kdo bude jeho nástupcem? Variant je několik
Vladimir Putin Zdroj: Profimedia/EPA-EFE/Kremlin pool

Vladimir Putin na tom zdravotně není dobře, uvádí zprávy, kterých se v uplynulých týdnech vyrojilo velké množství. Spekuluje se o tom, že ruský prezident trpí rakovinou. Je proto možné, že už brzy by v čele Ruska mohl být někdo jiný. Jeho nástupcem by mohl být šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, hovoří se ale i o dalších jménech.

O tom, že Putina trápí rakovina, se spekuluje již dlouho. Některé informace naznačují, že hlava Ruska dlouhodobě bojuje s nádorem štítné žlázy, v uplynulých dnech se ale objevily zprávy, že Vladimir Putin má i rakovinu krve. Jeho stav je prý akutní, a musel údajně dokonce podstoupit operaci.

Je proto možné, že už brzy by ho mohl nahradit ve funkci prezidenta Ruské federace někdo jiný. Minulý rok v červnu Putin prohlásil, že přijde čas, kdy uvede svého možného nástupce. Informovala o tom tehdy agentura Reuters.

Související obsah

​"Přijde čas, kdy, doufám, budu moci říci, že ten a ten člověk je podle mého názoru hoden vést tak úžasnou zemi, jako je Rusko, naše vlast," nechal se slyšet. Žádné konkrétní jméno ale z jeho úst zatím nezaznělo.

Pokud by nyní Putin zemřel, nebo se jeho stav natolik zhoršil, že už by nemohl vykonávat svůj úřad, automaticky by ho podle ústavy nahradil premiér Michail Mišustin. Do tří měsíců by se ale musely uskutečnit volby, ve kterých by byl zvolen nový prezident. Hovoří se přitom o řadě osobností, které by mohly být Putinovými nástupci.

Nikolaj Patrušev

Jméno Nikolaj Patrušev se v souvislosti s nahrazením Putina u moci opakuje zřejmě nejčastěji. V současnosti vykonává funkci generálního tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace. V minulosti dlouho pracoval pro tajnou službu KGB a poté nástupnickou FSB, kde byl ředitelem.

Spekuluje se o tom, že je to právě Patrušev, kdo má aktuálně na Putina největší vliv. Anonymní účet na telegramu Generál SVR, který zveřejňuje informace ze zákulisí Kremlu, na začátku května napsal, že Patrušev měl s Putinem dvouhodinový rozhovor, během kterého mu prezident dal jasně najevo, že ho považuje za téměř jediného svého důvěrníka.

Související obsah

​Zdá se dokonce, že Putin chce obejít ústavu a vynechat z procesu Mišustina. "Prezident Ruské federace slíbil, že v případě prudkého zhoršení jeho zdravotního stavu faktická kontrola nad zemí dočasně přejde na Patruševa," uvedl kanál Generál SVR.

Patrušev podporuje agresivní imperialistickou politiku Ruské federace, dá se tak očekávat, že by šel ve stopách Putina. Na jeho osobu byly v souvislosti s válkou na Ukrajině uvaleny sankce.

Dmitrij Kovalev

Nedávno Rusko slavilo Den vítězství a světu neunikl mladý muž, který si na oslavách důvěrně povídal s ruským prezidentem (psali jsme o tom ZDE). Podle aktivisty Igora Suška to byl Dmitrij Kovalev a v Rusku se prý často hovoří o tom, že by si ho sám Putin mohl vybrat za svého nástupce. Odkázal se přitom na uniklé dokumenty z tajné služby FSB. Kovalev má na starosti jedno oddělení prezidentova úřadu.

Igor Sečin

Šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin je považován za pravou ruku Putina. Americká média mu podle záporné postavy ze Star Wars přezdívají Darth Vader z Kremlu. Již dlouho se o něm hovoří jako o neoficiálním nástupci Vladimira Putina.

Díky jeho loajalitě vůči ruskému prezidentovi je velmi bohatý, magazín Forbes jeho jmění odhaduje na nejméně 800 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 18 miliard korun. Tedy alespoň předtím, než ho zasáhly sankce po vypuknutí války na Ukrajině.

Související obsah

​S Putinem se zná Sečin již dlouho. V roce 1996 se oba muži přestěhovali do Moskvy, aby pracovali pro tehdejšího prezidenta Borise Jelcina. Když se o tři roky později stal Putin hlavou státu, udělal ze Sečina zástupce vedoucího své kanceláře. "Pokaždé, když Putin postupoval v hierarchii výš, byl Sečin přítomen. Hlídal dveře do Putinovy kanceláře a řídil jeho život," řekl Thane Gustafson, americký politolog specializující se na politické dějiny Ruska.

Sergej Sobjanin

V souvislosti s nástupnictvím se objevilo také jméno Sergej Sobjanina. Třiašedesátiletý politik z vládnoucí strany Jednotné Rusko je od roku 2010 starostou Moskvy, není ale jasné, zda by se mu podařilo získat podporu mimo hlavní město. Moskva je totiž v mnoha částech země nenáviděná.

Sergej Šojgu

Dříve se také hodně hovořilo o ministru obrany Sergeji Šojguovi. "Jeho vyhlídky by ale mohla zhatit válka na Ukrajině," napsal pro magazín Focus rakouský profesor mezinárodních vztahů Gerhard Mangott. Šojgu patřil mezi nejvěrnější spojence Vladimira Putina, kvůli pro Rusko nepříznivému vývoji invaze ale zřejmě upadl v nemilost šéfa Kremlu. Jeho otec navíc není etnický Rus, což by jeho šance mohlo také snížit.

Ramzan Kadyrov

Mnoho ukrajinských a ruských opozičních analytiků se shoduje na tom, že vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov je jednou z nejsilnějších osobností v Rusku a mohl by se stát příštím prezidentem. Investigativní novinář z nezávislého ruského média Projekt Michail Rubin to však považuje za vyloučené. Rusové jsou podle něj nacionalisté a Čečence by v čele svého státu nesnesli, řekl v rozhovoru pro ukrajinský Kanál 24.

Kvůli operaci prý musel za Putina funkci vykonávat jeho dvojník. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz