Domácí

První supermarket zlevňuje důchodcům zboží. Takhle na to reagují jiné obchody

První supermarket zlevňuje důchodcům zboží. Takhle na to reagují jiné obchody
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nižší ceny pro seniory, to chystá v Británii obchodní řetězec Iceland, který má několik poboček i v Česku. Je jich ale jen pár a místo expanze naopak z českého trhu mizí. Zjišťovali jsme proto, jestli podobnou strategii nemají v úmyslu zavést i zdejší supermarkety.

Rychle rostoucí ceny netrápí jen Česko, ale i zbytek Evropy. Důchodci jsou přitom jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatel ohrožených chudobou. To si uvědomuje i britský řetězec Iceland, který jako první zavádí slevu na nákup pro lidi starší 60 let (psali jsme o tom ZDE).

Iceland má několik poboček i v České republice, expanzi ale nechystá. Právě naopak, své prodejny nyní zavírá. Čeští důchodci tak mají smůlu. Redakce TN.cz v této souvislosti oslovila jiné obchodní řetězce, zda neplánují zavést podobnou strategii.

Související obsah

​Ty se ale ke zvýhodňování jedné skupiny obyvatel uchylovat nechtějí. "Tento krok aktuálně neplánujeme, u všech našich výrobků reagujeme průběžně na aktuální situaci na trhu a té pak přizpůsobujeme cenu," sdělil mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

"Nezapomínáme ale ani na pomoc potřebným skupinám obyvatel. Právě rodičům samoživitelům, opuštěným seniorům, pěstounským rodinám nebo dětem z dětských domovů byl určen výtěžek jarní potravinové sbírky," uvedl Myler. Podařilo se vybrat přes 100 tun trvanlivých potravin a drogerie.

Ani Kaufland nechystá výhody pouze pro seniory. "Nabízíme akční nabídky a jiné výhody (například slevy v rámci věrnostního programu Kaufland Card), a tak si u nás každý zákazník najde svoje produkty se zajímavým cenovým zvýhodněním," vysvětlila mluvčí společnosti Renata Maierl.

Související obsah

​"Naše společnost se snaží ulehčit nelehkou ekonomickou situaci všem zákazníkům, a proto jsme spustili program Nízké ceny zaručeny," prozradil mluvčí řetězce Tesco Jiří Netík. Program se podle něj týká stovky nejčastěji nakupovaných produktů od potravin až po drogerii. Zákazník je pozná snadno, jsou označené červeným kruhem s textem Nízké ceny zaručeny.

Platí to jak pro kamenné prodejny, tak i e-shop. "Do programu jsme zařadili produkty, které nabízejí výhodný poměr ceny a kvality a zákazníci je rádi a často nakupují," vyjádřila se marketingová ředitelka Tesco Zuzana Grinčová.

To, že současná ekonomická situace dopadá na stále větší část populace, přiznává i Penny Market. "Proto zájem zákazníků o akční nabídky, který byl i v minulosti vysoký, ještě více narůstá. Pozorujeme, že i naši zákazníci začínají být na cenu ještě citlivější než v minulosti," okomentoval situaci mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Související obsah

​Speciálně pro důchodce ale ani tato síť supermarketů nebude zavádět nižší ceny či jiné výhody. "Snažíme se našim zákazníkům vycházet vstříc a děláme maximum proto, abychom jim i v této složité době nabízeli v porovnání s konkurencí zboží za ty nejvýhodnější ceny na trhu tak, jak jsou u nás zvyklí," řekl Kubík.

Tiskové oddělení Albertu se k tématu odmítlo vyjádřit. "O žádných cenových plánech nemůžeme z důvodu cenové regulace a dohledu antimonopolního úřadu mluvit, spekulovat a ani nic naznačovat, abychom nedávali signál trhu," sdělilo.

Čeští senioři se tak, alespoň v dohledné době, speciálních cen nedočkají. Z ankety na facebooku TN.cz navíc vyplývá, že podobnou výhodu jim zbytek společnosti většinou ani nepřeje. Zatímco pro bylo zhruba 1 700 hlasujících, přibližně 3 800 bylo proti. 

Iceland není jediným průkopníkem. Nizozemský supermarket loni oznámil spuštění originálního projektu na pomoc osamělým lidem:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz