Zahraničí

Opičí neštovice se dál šíří. Podívejte se, jaké jsou příznaky a rizika nákazy

Opičí neštovice na sebe čím dál více poutají pozornost světa. Vzácné onemocnění, které se zpravidla objevuje pouze v některých částech Afriky, se nyní šíří Evropou. Další a další státy hlásí první případy, potvrzené byly už ve více než desítce zemí, především v Evropě. Podívejte se, jaké jsou příznaky této infekční nemoci a rizika nakažení.

Začalo to ve Velké Británii před 14 dny. Tamní Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) zachytila první případ opičích neštovic, kterými se měl cestovatel nakazit v Nigérii. O více než týden později nakažených bylo již sedm, ve všech případech se jednalo o muže, kteří měli sex s jinými muži.

Ve Velké Británii to není první výskyt opičích neštovic. Objevily se tam v letech 2018, 2019 a 2021. Proč se tedy nemoc dostala do širšího povědomí až nyní? "Je to poprvé, kdy jsou v Evropě hlášeny řetězce přenosu bez známých epidemiologických vazeb na západní a střední Afriku," vysvětluje Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Související obsah

​Zdá se také, že šíření do dalších zemí zrychluje. Ještě tento týden byly potvrzené případy pouze ve Velké Británii a Portugalsku a podezření na nemocné mělo i Španělsko. Do pátku 20. května ale první případy nahlásily také Francie, Německo, Švédsko, Itálie, Nizozemsko, Belgie, USA, Austrálie a Kanada. O víkendu se k nim přidalo i Švýcarsko.

Podezření měli zdravotníci i v České republice, prověřovali jej v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Nákazu laboratoř ale nakonec nepotvrdila.

Ve všech zemích platí, že se nemoc objevuje zpravidla u mladých mužů, kteří jsou homosexuálové nebo bisexuálové. Například v Belgii jsou všechny tři případy spojené s fetišistickým festivalem Darklands. "Máme důvod se domnívat, že virus na festival přivezli návštěvníci ze zahraničí," napsali organizátoři na webových stránkách festivalu.

Tím se dostáváme k zásadní otázce  jak se opičí neštovice přenáší?

Jak se mohu opičími neštovicemi nakazit?

V první řadě je třeba říct, že se jedná o zoonózu, tedy infekci, kterou mohou zvířata přenášet na lidi. Nemoc se obvykle vyskytuje ve střední a západní Africe, kde byla zachycena u veverek, gambijských krys, plchů a také primátů. K přenosu může dojít například tak, že člověka infikované zvíře kousne nebo poškrábe, nebo pokud si člověk na daném zvířeti pochutná, aniž by ho správně tepelně upravil.

Další způsob přenosu zahrnuje kontakt s tělesnými tekutinami, lézemi (puchýřky, které jsou pro neštovice typické) nebo kontaminovaným materiálem, u zvířat například s podestýlkou, u lidí s ložním prádlem. Předpokládá se, že k přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének.

Na rozdíl od covidu ale není tak snadné se nakazit skrze kapénky. Podle zdravotnických úřadů je totiž nutný dlouhodobý kontakt. Zdá se, že za současným šířením opičích neštovic Evropou mohou především tělesné tekutiny. Jak již bylo zmíněno výše, nemoc se ve většině případů vyskytuje v komunitě mužů, která má pohlavní styk s jinými muži.

Související obsah

​"V současné situaci je tak pozorována neobvykle vysoká frekvence přenosu infekce z člověka na člověka a pravděpodobně dochází ke komunitnímu přenosu bez předchozí cestovatelské anamnézy do endemických oblastí. Je vysoká pravděpodobnost dalšího šíření viru prostřednictvím blízkého kontaktu, například během sexuálních aktivit," varuje SZÚ.

Dodává, že pravděpodobnost nákazy bez blízkého kontaktu s nakaženou osobou je nízká. Případů ale bude přibývat, upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň opakuje, že se nemoc šíří jinak než covid-19.

"Vzhledem k tomu, že se opičí neštovice šíří prostřednictvím blízkého kontaktu, úřady by se měly zaměřit na postižené lidi a jejich blízké kontakty. Lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s někým, kdo je infekční, jsou vystaveni většímu riziku infekce: to zahrnuje zdravotníky, členy domácnosti a sexuální partnery," vysvětluje WHO.

Jaké jsou příznaky opičích neštovic?

"Virus opičích neštovic patří mezi orthopoxviry a nemá nic společného s planými neštovicemi způsobenými herpetickým virem," vysvětluje biochemik z Masarykovy univerzity Omar Šerý. Opičí neštovice se podobají spíše pravým neštovicím, které byly díky očkování v minulém století vymýcené.

Na rozdíl od pravých neštovic ale mají ty opičí mírnější příznaky a úmrtnost je podstatně nižší. Podle WHO se v poslední době jedná o 3 až 6 %, nejvíce ohrožené jsou děti. U jedinců, kteří jsou neočkovaní proti pravým neštovicím, může úmrtnost dosahovat až 10 %.

Související obsah

​Inkubační doba, tedy doba, než se projeví po nákaze první příznaky, se pohybuje obvykle mezi 6 až 13 dny, uvádí se ale rozptyl 5 až 21 dní. Infekci můžeme rozdělit do dvou fází.

První fáze, která trvá mezi jedním až pěti dny, je charakteristická horečkou, silnou bolestí hlavy, otokem lymfatických uzlin (například v podpaží nebo tříslech), bolestí zad, svalů a únavou. Pozornost bychom měli věnovat především lymfatickým uzlinám, jejichž otok je pro tuto nemoc typický.

Zhruba jeden až tři dny po horečce se objeví vyrážka. Ta bývá zpravidla na obličeji a končetinách (především dlaních a chodidlech). U nedávno zjištěných případů byla ale hlášena převaha lézí v oblasti genitálií. Postižena ale bývá také ústní sliznice či oči.

Co se týče vyrážky, vyvíjí se od plochých puchýřků přes lehce vystouplé až po léze naplněné čirou tekutinou. Ta se později zbarví do lehce nažloutlé barvy. Nakonec se z puchýřků udělají jakési krusty, které vysychávají a samy odpadávají.

Příznaky trvají obvykle dva až čtyři týdny a nemoc zpravidla sama odezní. Komplikace se vyskytují častěji u dětí nebo lidí s autoimunitní poruchou.

Ohrožená mladá generace

WHO uvádí, že lidé mladší 40 až 50 let (v závislosti na zemi) by mohli být náchylnější k nákaze kvůli tomu, že se přestalo očkovat proti pravým neštovicím. V roce 1980 totiž byly prohlášeny za vymýcené.

To potvrzuje i Šerý. "V posledních desetiletích po eradikci (vymýcení, pozn. red.) pravých neštovic se vyskytují opičí neštovice stále častěji především u mladších ročníků, což bude tím, že nebyly očkovány proti pravým neštovicím," vysvětlil na twitteru.

Poprvé byl virus opičích neštovic detekován v roce 1958 u laboratorních opic. Po nich také nemoc získala svůj název.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz