Domácí

Agresivní káně útočí na Mělnicku na cyklisty. Jeden už skončil v nemocnici

Na pozoru se musejí mít cyklisté u obce Střemy na Mělnicku. V lese u silnice se tam usadil páreček káňat, který právě vyvádí mláďata. A samec je chrání s nebývalou agresivitou. Zaútočil nejméně na devět cyklistů. Odnesli to především ti, kteří neměli helmu. Pro jednoho dokonce musela přijet záchranka. Podívejte se, jak takový útok káněte vypadá.

Přes helmu ucítíte pořádný pohlavek. A když ji nemáte, dopadnete špatně. Zkazky o agresivním káněti se v okolí Střem šíří už pár dní, Petr Slaba místem ale potřeboval projet. Helmu neměl.

"Je to, jako když po vás někdo hodí cihlu," popsal televizi Nova. Zatím se ví o nejméně devíti podobných útocích. "Byla to velká rána, která mě málem shodila z kola," řekl další z cyklistů Jiří Dohnal.

Jeden muž útok neustál a pořádně si natloukl. "Záchranáři ho ošetřili a sanitkou převezli do nemocnice v Mělníku," uvedla mluvčí středočeské záchranky Monika Nováková.

Související obsah

Káně nad lesem kroužilo i v pondělí. Ti, kteří kolo vedli, měli štěstí. Reportér TV Nova Ondřej Špalek ale úsek projel, stejně jako řada jiných. Vyzbrojil se koženou bundou, bytelnou lyžařskou helmou, brýlemi a rukavicemi.

Sotva zajel do lesa, zhoupl se za ním zlověstný stín. A za zatáčkou to přišlo. Rána zezadu do hlavy, na kole se naštěstí udržel. Raději to otočil, jenže se vrátil i útočník. Bylo jasně vidět, že dravec míří na hlavu. Jako by chtěl cyklisty vychovávat k nošení helmy.

Související obsah

Motorky ani chodci jej kupodivu nezajímají. "To kolo je poměrně tiché a cyklista dosahuje určité rychlosti. Ta rychlost a pohyb představují pro to káně nebezpečí pro mladé," vysvětlil sokolník Miloslav Pražák.

Přesouvat hnízdo prý nemá smysl. Za zhruba tři týdny by měla mláďata z hnízda vyletět a měl by být klid. Obec chce ale cyklisty varovat. "Umisťujeme cedule jak z jednoho, tak z druhého směru. Dáváme to na webové stránky," sdělil starosta Jaroslav Vilda.

V ohrožení by ale mohla být i samotná rodinka dravců. Aby jí nikdo neublížil, umístili myslivci do okolí hnízda fotopasti.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz