Zahraničí

Ukrajina je připravena na atentát. Pokud mě zabijí, máme plán, říká Zelenskyj

Ukrajina je připravena na atentát. Pokud mě zabijí, máme plán, říká Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj Zdroj: TV Nova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je od začátku války cílem možného atentátu. Rusko se podle ukrajinských tajných služeb pokusilo prezidenta už několikrát odstranit. Všechny pokusy zatím skončily nezdarem, Ukrajina však má připravený plán, jak zmírnit dopady případného úspěšného atentátu.

O nezáviděníhodné pozici ukrajinského vedení svědčí i fakt, že se vláda Ukrajiny připravuje na případnou smrt prezidenta či jiných vysoce postavených představitelů. Největšími hrozbami je pro ně atentát ze strany Ruska nebo padnutí do zajetí. Podle portálu Ukrinform má země připravené plány přesně pro takovou situaci.

Schopnost Ukrajiny ustát takto masivní ránu komentoval také prezident Volodymyr Zelenskyj. "Pokud by mě někdo zavraždil, máme v naší legislativě zakotveno, kdo bude zemi vést dál. Rozhodně jsem přemýšlel, kdo by v takové situaci řídil stát, abychom nepřišli o vedení ani naše instituce nebo armádu," řekl podle Ukrinformu v pondělí Zelenskyj.

Související obsah

Atentát je pro ukrajinské lídry velmi reálnou hrozbou. Od začátku invaze už ukrajinské tajné služby překazily hned několik pokusů o odstranění Zelenského. Hrozba atentátu se však nevyhýbá ani velitelům armády či ministru obrany Oleksiji Reznikovi. Právě ti jsou na možných prvních místech seznamu nežádoucích osob, které se Rusko může pokusit odstranit.

Vládní složky jsou v tuto chvíli rozdělené, aby se minimalizovalo riziko ochromení státu v případě úmrtí jednoho z hlavních představitelů Ukrajiny. Prezident, premiér a předseda ukrajinského parlamentu se například téměř nestýkají naživo. Stejně tak je decentralizovaná vláda, kterou ministři rozdělili do dvou kabinetů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz