Koronavirus

Pandemie covidu-19 v následujících pěti letech? Vědci odhalili tři možné scénáře

Pandemie covidu-19 v následujících pěti letech? Vědci odhalili tři možné scénáře
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru neskončila. Podle odborníků bude trvat ještě nejméně pět let. Mezinárodní vědecká rada (ISC) připravila tři scénáře, které by do roku 2027 mohly nastat.

Zprávu sepsalo 20 odborníků na veřejné zdraví, virologii, ekonomiku, behaviorální vědy, etiku a sociologii. Podle portálu ScienceAlert není jejich komentář pokusem předpovídat budoucnost, pomáhá však zúžit a ilustrovat některé možné kroky, které svět může podniknout, aby minimalizoval dopad pandemie v budoucnu.

Podle odborníků by mohlo zlepšení vývoje distribuce vakcín pomoci ve většině zemí dosáhnout nízké endemické (trvale se vyskytující – pozn. red.) úrovně.

Související obsah

První scénář

Pokud by se celosvětově zvýšil podíl naočkovaných lidí proti covidu-19 ze zhruba 61 % všech dospělých na více než 80 %, mohlo by se snížit riziko vzniku nových variant a lékaři by zachránili více životů.

Ani v tomto scénáři, který je tím optimistickým, však koronavirus nezmizí. Jeho šíření se ale bude mnohem lépe zvládat. Podle odborníků z ISC vlády jednotlivých zemí doteď prodlužovaly pandemii tím, že se místo na mezinárodní spolupráci zaměřovaly na národní strategie.

Druhý scénář

Pravděpodobnější však dle expertů je, že proočkovanost se bude pohybovat pod 70 %. Pokud by se nezvýšila, virus by se stal endemickým se sezonními vlnami. Pacienti by zahltili nemocnice v mnoha zemích. Zároveň by byly potřeba novější vakcíny a antivirotika.

Související obsah

Experti mají jasno v tom, že právě tento scénář je do roku 2027 tím nejpravděpodobnějším. "I když se akutní fáze pandemie v zemích s vysokou proočkovaností chýlí ke konci, rizika zůstanou vysoká. Mnoho lidí stále nebude mít přístup k účinné vakcíně," stojí ve zprávě.

Vlády si mají uvědomit, že dopady pandemie nebudou vyřešeny rychle. Navíc nesmí vedení států předstírat, že problémy skončily jen proto, že se snížila úmrtnost.

Nejvíce ohrožení budou ti zranitelní, tedy ženy, děti a senioři. Země s nízkými příjmy budou čelit kolapsům zdravotnického systému a rostoucí potravinové nejistotě.

Třetí scénář

Pokud se bude nacionalismus a populismus nadále projevovat, bude se důvěra mezi vládami a jejich obyvatelstvem zhoršovat. Právě to sníží využívání vakcín proti viru.

Tento scénář experti nazývají "Misse Recovery", což v překladu znamená zmeškané zotavení. Pokud by totiž rostlo geopolitické napětí, protekcionistická politika by mohla výrazně ztížit globální spolupráci.

Související obsah

V tomto nejhorším možném případě by bylo naočkováno méně než 60 % celosvětové populace a státy s nízkými příjmy by měly omezený přístup k vakcínám a antivirotikům. "Proto by zůstal virus z velké části nekontrolovaný a v některých částech světa by docházelo k závažným recidivám," uzavřeli experti.

Vlády by proto měly spolupracovat, investovat do zdravotní péče nebo řešit prohlubující se propast ve vzdělání.

Nemocnice přijdou o desítky milionů, protože musí zlikvidovat prošlé léky. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz