Ekonomie

Místo šetření lidé jezdí na dovolené. Ekonomové řekli, co si o tom myslí

Inflace požírá Čechům úspory. Někteří tedy řeší, co s penězi udělat, aby neztrácely hodnotu. Například paní Nikol se rozhodla místo šetření na hypotéku jezdit na dovolenou.

"Šetřila jsem si peníze na hypotéku, ale než jsem stihla našetřit základ, tak se ceny bytů zdvojnásobily. Takže momentálně mám takový postoj, že ty peníze radši utratím za dovolené, dokud mají nějakou hodnotu, než to požere inflace. Byla jsem letos v březnu na Maledivách a ještě bych chtěla na Kypr a do Egypta," říká Nikol Trejbalová.

Zájem o dovolené v době, kdy inflace roste a peníze ztrácejí hodnotu, stoupá. "Lidé si chtějí užít peníze. Peníze ztrácí hodnotu, a navíc spousta lidí si říká, že není úplně jisté, že pojedou na dovolenou příští rok," vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. "Snažíme se o to, užít si peníze, aby prostě nestály," řekl jeden z dotázaných lidí pro TV Nova.

Související obsah

Podle ekonoma Jiřího Linharta ale dělají tímto lidé chybu. "Jde o typický případ toho, že lidé očekávají, že se stane něco špatného, tak si chtějí na poslední chvíli užít," myslí si. "Rozhodně to není dobrý nápad," dodal.

"Protože inflace požírá úspory, tak není úplně špatný nápad peníze utratit," prohlásil zase ekonom Lukáš Kovanda. "Kdyby to nechali na nejlépe úročeném účtu, což je úrok asi pět procent, tak při 15procentní inflaci jsou 10 procent v záporu. Pokud by to nechali v bance, přišli by o deset procent úspor. Pokud se tedy rozhodnou, že utratí těch deset procent třeba za dovolenou, tak to znamená, že utratili to, o co by přišli," doplnil.

Související obsah

Ekonom Jakub Seidler uvedl, že se nedá říct, jestli je utrácení úspor za dovolené dobrý plán. "Je to případ od případu, takhle globálně se to nedá odhadnout," sdělil. "Český statistický úřad vydal indikátor důvěry a v rámci něj je i podindikátor, který zjišťuje, jestli mají Češi úmysl spořit. A po asi deseti letech z něj vychází, že většina domácností šetřit neplánuje. To většinou indikuje, že domácnosti nemají moc prostředků právě na to, aby mohly spořit," poznamenal ale.

Peníze se dají také investovat. "Když už někam investují, tak by měli rozložit tu investici na více hromádek a každou investovat do trošku jiného typu aktiva," varoval ekonom Štěpán Křeček. "Žijeme ve velmi dynamické době a investice, která se dnes zdá jako velmi dobrá, může být zítra průměrná," upozornil.

Ceny v Česku rostou nejvíce za posledních 30 let:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz