Zahraničí

Maďarská vláda vyhlásila stav válečné hrozby. Obává se války na Ukrajině

Maďarská vláda vyhlásila stav válečné hrozby. Obává se války na Ukrajině
Maďarský premiér Viktor Orbán Zdroj: TV Nova

Maďarsko vyhlásilo od půlnoci z úterý na středu v zemi stav válečné hrozby. Podle tamního premiéra Viktora Orbána je kvůli válce na Ukrajině země neustále v ohrožení. O prvních opatřeních, které kabinet podnikne, hodlá informovat ve středu.

Maďarský parlament v úterý odhlasoval změnu ústavy. Vznikla nová kategorie pro nouzový stav. Země ho tedy může vyhlásit, když bude v sousedním státě ozbrojený konflikt, válka nebo ho postihne humanitární katastrofa.

Hned po hlasování Orbán oznámil, že podle nového zákona vyhlásí v noci na středu vláda stav válečné hrozby. "Válka na Ukrajině znamená stálé ohrožení Maďarska, naší fyzické bezpečnosti, dodávek energií a finanční bezpečnosti rodin a ekonomiky," řekl ve videu na svém facebooku. Za ekonomické problémy země podle něj kromě války mohou i sankce Evropské unie vůči Maďarsku.

"Svět čelí ekonomické krizi. Maďarsko se musí v této válce držet stranou. Potřebujeme manévrovací prostor a svobodu jednat," prohlásil maďarský premiér. Kroky, které jeho vláda provede, chce oznámit ve středu.

Související obsah

Podobný nouzový stav vyhlásil Orbán už kvůli pandemii koronaviru, upozornil deník Financial Times. Tehdy vznikly obavy, že v zemi omezí demokracii a lidská práva. Podle deníku ale vláda dále fungovala jako předtím.

"Novinka se stává normou, která ohrožuje naše základní práva, protože dále rozmělňuje legislativní pravomoci parlamentu," upozornil však šéf neziskové organizace Maďarský svaz pro občanské svobody Emese Pásztor.

Politolog Pavel Šaradín o vztahu Orbána s Putinem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz