Zahraničí

Afghánské moderátorky musí ve vysílání zakrývat tvář. Muži se solidárně přidali

Televizní moderátorky v Afghánistánu musí mít na obrazovce zakrytý obličej. Jde o nařízení vládnoucího hnutí Tálibán. Na protest proti tomu se spojili i muži ze stejných pozic a také oni si zakryli své obličeje.

Moderátoři hlavních zpráv s rouškami na obličeji. A kvůli koronaviru to není. Afghánští novináři se prý nemohli dívat na utrpení svých kolegyň, pro které bylo mluvení se zakrytými ústy takřka nemožné. Na internetu rozjeli kampaň "Free her face", v překladu "Osvoboďte její obličej", do které se zapojují novináři i aktivisté z celého světa.

Od 7. května musí všechny ženy na veřejnosti nosit burku, tedy oděv, který zakrývá celé tělo kromě očí – ven se kouká skrz průsvitnou síťku. Televizní moderátorky měly z nařízení výjimku do tohoto víkendu. Zakrývání celého těla jde přitom proti afghánské tradici.

Související obsah

"Před nařízením islámského emirátu jsme nosívaly hidžáb, tedy šátek na hlavě, na obrazovce i mimo ni, protože to k našim islámským povinnostem patří. Díky bohu, že jsme muslimové. Jenže nošení tohoto druhu hidžábu, který zakrývá obličej, nebo roušek nemá žádné islámské opodstatnění. A v naší kultuře to nemá co dělat," má jasno televizní moderátorka Sonia Niaziová.

Stanice TOLOnews bojuje za práva svých zaměstnankyň už od loňského převzetí moci v zemi Tálibánem. Na obrazovce ženy držela do poslední chvíle. Když musely poté odejít z práce, stanice jim nadále vyplácela mzdu, dokud Tálibán pravidla mírně neuvolnil, a ženy tak mohly zpět do zaměstnání.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz