Zahraničí

Tálibán dál omezuje práva afghánských žen, už nemohou ani chodit do práce

Hnutí Tálibán pokračuje v omezování práv žen v Afghánistánu. Nově nesmí chodit do práce a na jejich pozicích je nahradí muži. Podobných opatření zavedlo radikální hnutí od získání moci v zemi už několik.

Internetem se šíří fotografie Tálibánců na šlapadlech. Nedávno jsme viděli muže se samopaly v rukou jezdit na atrakcích na pouti, nebo dokonce skákat na trampolíně. Jenže tyto fotky neukazují realitu, která v zemi panuje. Hnutí totiž opět zavádí tvrdá pravidla.

Dnešní Tálibán, který by měl být reformovaný, jak slibovali jeho vůdcové, se začíná stále více podobat Tálibánu, který si mnozí pamatují z 90. let. Tehdy byly ženy občankami druhé kategorie a z domu v podstatě nevycházely. Nyní hnutí zakázalo ženám pracovat na některých pozicích, kde je nahradí muži.

Související obsah

"Požádali jsme ženy na některých odděleních, které mohou být v současné situaci nahrazeny, aby zůstaly doma, dokud se vše nevrátí do normálu. Jejich platy jsou vypláceny jako obvykle," vysvětlil dočasný starosta Kábulu Hamdullah Namony.

Ženy mohou stále pracovat na místech, kam mají muži zakázaný přístup, například na dámských toaletách. Po oznámení, že se mohou dívky vzdělávat jen do 6. třídy, byl nucený odchod z práce jen další ránou. O víkendu afghánské ženy znovu vyšly do ulic.

"Podle islámu mají ženy větší práva. Proč nám je berou? Potřebujeme, aby se školy pro holky znovu otevřely. Ženy by se měly vrátit ke své práci," tvrdí jedna z demonstrujících.

Související obsah

Velkým tématem se stalo nařízení, že se ženy musí kompletně zahalovat do vhodného islámského oblečení. Afghánské ženy proto založily kampaň Nesahej na moje oblečení a sdílejí fotky tradičních afghánských oděvů.

Vláda Tálibánu ale nezasahuje pouze do práv žen, ale má už i ekonomické následky. Nemocnice často nemají peníze na elektřinu nebo benzín, a tak na mnoha místech například přestávají vyjíždět záchranky.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz