Zahraničí

Rusové všechny přelstili. Začali bohatnout z války na Ukrajině

Rusové všechny přelstili. Začali bohatnout z války na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině podle expertů začala plnit ruskou kasu penězi z prodeje obilí. Moskva totiž blokací ukrajinských přístavů vyhnala cenu pšenice na burzách do astronomických výšin. Nadto se spekuluje, že Rusové kradou obilí Ukrajincům a potom ho přeprodávají.

Rusové výrazně bohatnou na vývozu pšenice, jejíž burzovní ceny vyhnali blokádou ukrajinských přístavů extrémně vysoko. Ekonomické pozadí "speciální vojenské operace", která má podle propagandy vést k denacifikaci Ukrajiny, tak Kreml nemůže zapřít.

"Rusko je vítězem světové potravinové krize, na kterou pomáhá zadělat. Blokací ukrajinských přístavů šponuje cenu pšenice na burzách. Samo pšenici vyváží, takže plní vlastní kasu. Tuna pšenice na burze v Paříži je prakticky na rekordu, průměr za posledních 10 dní činí 10 500 Kč," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Podle něj se astronomický růst odrazí i na cenách pečiva v tuzemských supermarketech. "Od ceny na burze v Paříži se odvíjí nakonec také cena pečiva v Česku. Putinovu blokádu ukrajinských přístavů tak zaplatí i Češi. A to v podobě dalšího zdražování třeba mouky nebo pečiva. Celkově pečivo letos zdraží o desítky procent," doplnil. Ukrajinské obilí mají Rusové údajně i krást, dokazovat to mají satelitní snímky.

Organizace spojených národů (OSN) už varovala, že kvůli válce na Ukrajině letos desítky milionů lidí postihne hladomor. Především africké země jako Somálsko nebo Egypt jsou na ukrajinské pšenici, jejíž vývoz Rusko blokuje, životně závislé.

"Prudký nárůst hladovějících lidí hrozí spustit historicky bezpříkladnou migrační krizi, která by zasáhla hlavně Evropu. Jednoprocentní nárůst počtu hladovějících znamená dvouprocentní nárůst migrujících. Řeč je tedy o migrujících desítkách milionů lidí," varoval Kovanda.

Nic nenasvědčuje tomu, že by rusko-ukrajinský konflikt mohl v dohledné době skončit. Jak informovala ruská státní agentura TASS, v Moskvě jsou odhodlaní dosáhnout v sousední zemi "všech cílů", které Vladimir Putin určil. Nacismus je prý nezbytné ze sta procent vymýtit

Rusko pravděpodobně chystá další útoky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz