Zahraničí

S Putinem už prý v Kremlu není nikdo spokojený. Potichu diskutují o nástupci

S Putinem už prý v Kremlu není nikdo spokojený. Potichu diskutují o nástupci
Vladimir Putin Zdroj: Profimedia/EPA-EFE/Kremlin pool

Tři měsíce od invaze na Ukrajinu se v Kremlu mění nálada. Proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se staví lidé, kterým vadí, že válku vůbec začal, i ti, kteří chtějí, aby byl tvrdší. Potichu se proto diskutuje o tom, kdo by ho mohl nahradit.

Kremlem se kvůli válce na Ukrajině šíří pesimismus. Ačkoli ruští byznysmeni a politici v dubnu podlehli podle portálu Meduza vlasteneckému optimismu, nyní jsou nespokojení, stejně jako na začátku války.

"Pravděpodobně není nikdo, kdo by byl s Putinem spokojený. Podnikatelé a mnozí členové vlády jsou nešťastní, protože prezident tuto válku začal bez toho, aby promyslel rozsah sankcí. Pod těmito sankcemi je normální život nemožný. 'Váleční jestřábi' jsou zase naštvaní kvůli tempu 'speciální operace', myslí si, že je možné jednat rozhodněji," řekl zdroj z Kremlu portálu.

Tato slova měly portálu potvrdit další dva zdroje blízké prezidentovi a dva lidé blízcí premiérovi Michailu Mišustinovi. Takzvaní jestřábi, tedy lidé, kteří chtějí, aby se ve válce Rusko chovalo agresivněji, žádají mobilizaci rezervistů a nejlépe obsazení Kyjeva. Tyto názory mají hlavně lidé ze silových složek.

Související obsah

Nic takového ale Putin neplánuje. V dubnu totiž interní sociologický průzkum měl zjistit, že i lidé, kteří válku podporují, nechtějí na Ukrajině bojovat. 

Ze strany podnikatelů a řady vládních představitelů je ruský prezident kritizován za to, že se nesnaží dosáhnout míru. Mezitím se hromadí ekonomické potíže. "Už teď jsou problémy viditelné a do středu léta na nás půjdou ze všech stran v dopravě, zdravotnictví i zemědělství. Nikdo nemyslel na rozsah sankcí," prohlásil zdroj blízký ruské vládě.

Putin o tom podle něj odmítá jen přemýšlet. Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov mu měl minulý týden popisovat dopady války na logistiku a dopravu v ruské exklávě. "V tomto případě nemusíte vinit naši speciální vojenskou operaci," upozornil jej ruský prezident. "V letech 2020 a 2021 u vás také byla recese a byl u vás zřejmý propad ve stavebnictví. Takže naše vojenská operace s tím nemá nic společného," dodal.

Související obsah

Mezi ruskými elitami se tedy údajně už hovoří o budoucnosti bez Putina. Potichu se už diskutuje o jeho možném nástupci. Mezi zvažovanými jmény mají být například starosta Moskvy Sergej Sobjanin, místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý prezident Dmitrij Medveděv či zástupce náčelníka generálního štábu Sergej Kirijenko. Právě Kirijenko má být s Putinem v každodenním kontaktu a diskutovat o ekonomice i situaci na Donbasu.

Ačkoli vysoce postavení lidé o nástupci Putina rádi diskutují, k žádnému puči se podle portálu Meduza nechystají. "Lidé jsou znechucení, ale pořád pracují a posílají zemi na válečnou stezku," upozornil jeden ze zdrojů.

Putin se podle informací deníku The Sun schovává v bunkru a hlídají ho ostřelovači. Podle šéfa ukrajinské rozvědky v březnu přežil pokus o atentát. Řekl to deníku Ukrajinska pravda.

Putin se vysmál útokům na Rusko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz