Domácí

Řidiči kvůli neplacení pokut přicházejí o espézetky. Stalo se to už 49 lidem

Pět desítek řidičů přišlo od začátku roku na silnici o registrační značku. Novela zákona dává policistům, celní správě i strážníkům do rukou nástroj, jak vymoci dlužnou částku z pokut. Mohou dát na auto botičku nebo sundat espézetku. Na Královéhradecku jeden neplatič pokut musel najednou zaplatit přes 60 tisíc korun.

Jízda na červenou, předjíždění přes plné čáry, vysoká rychlost. Policistům se daří piráty silnic sice chytat, ale donutit je pokutu uhradit, to už bývá někdy problém.

Dlužníkovi se ale teď na silnicích může stát, že mu odeberou registrační značku. Na dálnici D11 už v rukou celníků uvízla opravdu velká ryba. "Řidiče jsme zastavili z toho důvodu, že neměl uhrazenou dálniční elektronickou známku," vysvětlila mluvčí celníků Jitka Fajstavrová.

Ve speciální aplikaci celníci navíc zjistili, že provozovatel vozidla dluží na pokutách za čtyři roky skoro 63 tisíc korun. Nejhorší to bylo loni. To nasbíral pokuty za 25 tisíc korun. Řidič mohl zaplatit na místě a odjet, ale neudělal to. Přišel tak o značky, které skončily na úřadě celní správy. Druhou možností, jak zabránit odjezdu vozidla, je nasazení takzvané botičky.  

Související obsah

Celníci díky novele už vybrali dluh za více než 1,5 milionu korun. Letos spolu s policisty zabavili 49 značek a 17 majitelů aut je stále bez nich, ještě totiž nezaplatili. Botičku pak dostalo sedm dlužníků.

Kromě policistů a celníků se může k penězům za pokuty dostat i městská policie. "V tomto případě se jedná o přestupky v oblasti dopravy, které řidič dluží na pokutách městu," sdělila mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová.

Policie může zabavovat i auta v případě, že řidiči opakovaně porušují předpisy nebo jezdí bez řidičáku. Jeden řidič dokonce skončil ve vazbě. Policisté ho totiž měli chytit desetkrát pod vlivem drog a na pokutách dlužil 20 tisíc korun.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz