Zahraničí

Operace jde podle plánu, tvrdí Moskva. Důkazy ale hovoří o něčem jiném

Ruský útok na Ukrajinu vstoupil do rozhodující fáze. Tvrdí to ukrajinský generální štáb. Nejtvrdší boje se teď vedou o města v Doněcku. Podle vyjádření Kyjeva Rusové dál útočí i na civilní cíle.

Moskva od začátku invaze tvrdí, že speciální vojenská operace, jak konflikt na Ukrajině označuje, jde podle plánu. Události posledních dní a hodin ale naznačují, že to možná není úplně pravda.

Obě komory ruského parlamentu schválily, že v ruské armádě budou zřejmě už brzy moci sloužit i vojáci starší 40 let. Zrušení horní hranice pro vstup do armády může kompenzovat vysoké ztráty, které Rusko na Ukrajině utrpělo.

Související obsah

Podle britských zpravodajců tam zemřelo kolem 15 tisíc Rusů. Podle Putina by se se všemi ruskými vojáky zapojenými do operace na Ukrajině mělo jednat jako s hrdiny.

"Bez ohledu na to, jaká vyznamenání získají, jsou to lidé, kteří riskují své zdraví a životy kvůli lidem a dětem na Donbasu. Ve jménu Ruska. Všichni jsou to hrdinové. Ano, přesně tak, každý z nich vystavuje svůj život vědomě smrtelnému nebezpečí. A my s nimi musíme zacházet jako s hrdiny," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Vůbec poprvé od zahájení války navštívil Putin v doprovodu ministra obrany zraněné vojáky ve vojenské nemocnici v Moskvě. Údajní pacienti ale nemají problém stát a nemají ani žádná viditelná zranění.

Podle německých médií se členové NATO neformálně dohodli, že na Ukrajinu nebudou dodávat letadla a tanky. Obávají se toho, že by Moskva považovala dodávky za vstup do války a zahájila by odvetná opatření.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz