Zahraničí

Ruská nouze o vojenskou techniku. Tanky na frontu shánějí po muzeích

Ruská nouze o vojenskou techniku. Tanky na frontu shánějí po muzeích
Sovětský tank T-62. Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Kreml posílá na frontu na Ukrajině staré sovětské tanky T-62, které se začaly vyrábět už v 60. letech minulého století. Dokazuje to několik fotografií z posledních dní. Rusové musejí pro muzejní techniku sahat údajně kvůli rozsáhlým ztrátám, které jim měla způsobit ukrajinská armáda. Tankům chybějí reaktivní štíty, u některých to vojáci vyřešili obložením stroje kamením.

"Vzhledem ke ztrátám během bojových akcí musel nepřítel sáhnout pro tanky T-62, aby doplnil skupiny záložních taktických praporů, které se připravují k cestě na Ukrajinu," informoval tento týden ukrajinský generální štáb. První jednotky už do země dorazily a skutečně si přivezly tanky, jež Sovětský svaz vyráběl v letech 1963 až 1978. Ruská armáda je úplně vyřadila v roce 2013.

Jak upozornil portál Forbes, nedostatek tanků na frontě Rusko nasazením T-62 nevyřeší, protože většina z nich je stejně nepoužitelná. Nemají moderní výzbroj ani reaktivní štíty. Na některých fotkách je vidět, že místo nich si ruští vojáci tanky obložili kamením, posbíraným zřejmě na ukrajinských polích.

Související obsah

Snímky sovětských tanků se rychle šíří sociálními sítěmi. "Pokud měl někdo nějaké pochybnosti, tak prosím. T-62 na fotkách pořízených na nádraží v okupovaném Melitopolu, tedy městě, které bylo klíčové pro ruskou logistiku na jihu Ukrajiny," napsal na facebook Mikolaj Susujew z Polska. "Proboha, vždyť jedou na frontu, ne někam na hranice na Dálném východě," kroutí hlavou.

Podle portálu Defence Blog přišla ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu o přibližně 700 tanků, z toho o 417 kusů generace T-72 a 20 kusů nejmodernější generace T-90.

Tanky T-62 používal spolu se Sovětským svazem celý východní blok včetně Československa. Moskva je ale vyvážela i do Izraele, Vietnamu, Angoly, Alžírska, Egypta nebo na Kubu.

Jeżeli ktoś jeszcze wczoraj miał wątpliwości , to proszę. T-62 na zdjęciach zrobionych na dworcu okupowanego Melitopola....

Posted by Mikolaj Susujew on Wednesday, May 25, 2022

Související obsah

Ruská armáda je teď podle expertů o polovinu slabší než v únoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz