Zahraničí

Rusové pokračují v útocích. Donbas může zůstat neobyvatelný, tvrdí Zelenskyj

Rusko dál tvrdě útočí na východě Ukrajiny. Nejhorší situace je v Severodoněcku. Podle tamního starosty je město neustále ostřelováno. Srovnáno se zemí dle něj bylo už 60 % zástavby. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že by celý Donbas mohl zůstat neobyvatelný.

Ulice ukrajinského města Severodoněck jsou až na několik vojáků prázdné. Většina civilistů se před masivní ruskou ofenzivou ukrývá v temných sklepech domů, kde doufá, že boje přežije. "Máme vysokou horečku a nedostatek léků. Spousta lidí utekla. Všichni jsme nemocní," popsala situaci obyvatelka Tanja.

Kvůli ostřelování podle tamního starosty zemřelo ve městě nejméně 1 500 lidí. "Musím přežít. Nemyslím na ostřelování, bombové útoky nebo výbuchy. Přemýšlím jen o tom, že musím přežít," má jasno další obyvatel Vladimir.

Související obsah

V Severodoněcku, který leží v Luhanské oblasti, stále zůstává okolo 13 000 lidí. Město je zatím v rukou Ukrajinců. Podle zpráv z bojiště ale nejspíš ne na dlouho. Dobýt se ruským jednotkám podařilo okolo 90 % Luhanska. Prezident Zelenskyj už obvinil Moskvu, že se snaží města v Donbasu spálit na popel, a obvinil Kreml z genocidy.

"Deportace našich lidí a masivní zabíjení civilistů jsou jasnou politikou genocidy vedenou Ruskem," řekl Zelenskyj. Ten v reakci znovu vyzval západní spojence, aby poslali zemi další vojenské vybavení, které by mohlo postup ruských jednotek zastavit. Zmínil hlavně raketomety.

Západní země v čele se Spojenými státy americkými poskytly Ukrajině například houfnice a protilodní střely. Teď zvažují, že pošlou i raketový systém, který má dosah několik stovek kilometrů. Takovým systémem Ukrajinci zatím nedisponují a někteří američtí diplomaté se obávají, že by kvůli tomuto rozhodnutí mohl konflikt na Ukrajině dramaticky eskalovat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz