Krimi

Zemřel muž, kterého úřady pohřbily už před lety. Rodina ho nemá kam uložit

Zemřel Jozef Pencák. Jde o muže, kterého rodina a úřady pohřbily už v roce 2018. Jenže se ukázalo, že šlo o někoho úplně jiného. Ostatky falešného Jozefa jsou stále v rodinné hrobce a pozůstalí teď nevědí, kam toho skutečného uložit.

Před několika dny zemřel v léčebně dlouhodobě nemocných pražské vinohradské nemocnice Jozef Pencák. Muž, kterého jeho rodina pohřbila už před lety. "Domlouvali jsme se ještě, že za ním půjdeme, že ho vezmeme ven. Chtěl jít ještě ven, lehnout si na trávu. No, bohužel," řekla jeho dcera Lenka Pencáková.

Příbuzní chtějí ostatky uložit do rodinné hrobky na Slovensku. To ale nejde, jedna urna se jménem Jozef Pencák už tam totiž je. Příběh začal v roce 2018 v parku na Žižkově. Jozef Pencák tam tehdy usnul na lavičce a přišel při tom o peněženku s doklady.

Související obsah

​Ty skončily u člověka, který téhož roku na podzim zemřel v Nemocnici Na Františku. Jak se později ukázalo, policisté se s identifikací moc nepárali. "V roce 2020 ukončili služební poměr, tudíž s nimi nemůžeme věc řešit v kázeňském řízení," uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Části těla využil IKEM k transplantacím, pohřební služba pak nedoporučila rodině ostatky vidět. Ta zaplatila zpopelnění a pohřeb. Tři roky se nic nedělo, skutečný Jozef se rodině neozýval a ztrátu dokladů neřešil. Teprve když loni na jaře přišel kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu do nemocnice, zjistil, že už má být dávno pohřbený. "No zůstal jsem překvapený, to je logické. Byl jsem v šoku," řekl minulý rok v rozhovoru pro TV Nova Pencák.

Související obsah

​Tentokrát už Jozef Pencák zemřel skutečně. Jenomže dokud bude v rodinné hrobce cizí urna, nemohou tam jeho ostatky blízcí uložit. "To musí jít právní cestou. My jí nemůžeme vyndat, tu urnu. To musí být za přítomnosti policie nebo nějakých těch exhumátorů," řekla Pencákova druhá dcera Miriam Kristová. Vše ztěžuje, že se prý pozůstalí po prvním zemřelém k urně nehlásí. "Vědí, že to je on, že tam leží, ale nemají zájem," uzavřela.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz