Zahraničí

Ukrajinci se mohou stáhnout z důležitého města na východě. Bojí se obklíčení

Ukrajinci se mohou stáhnout z důležitého města na východě. Bojí se obklíčení
Obyčná oblast v Severodoněcku Zdroj: Profimedia

Ukrajinští vojáci se mohou stáhnout z města Severodoněck na Donbase. Jsou tam totiž Rusové, kteří by mohli Ukrajince obklíčit. Pro Rusko je momentálně obsazení východního Donbasu hlavním cílem.

"Je možné, že aby nebyli obklíčeni, budou muset odejít," řekl o ukrajinských vojácích v Severodoněcku guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Informovala o tom stanice BBC.

Podle amerického Institutu pro studium války začali Rusové v pátek na město přímo útočit, ačkoli jej stále plně neobklíčili. Už nyní ale ovládají 95 procent Luhanské oblasti a snaha o obklíčení a dobytí Severodoněcku bude pravděpodobně pokračovat.

Související obsah

Obsazení Donbasu je momentálně hlavním cílem ruské armády. "Obávám se, že Putin pokračuje v prokousávání se Donbasem za velkou cenu pro sebe i ruskou armádu," uvedl v pátek britský premiér Boris Johnson pro agenturu Bloomberg. A vyzval proto k dalšímu dodávání zbraní Ukrajině. "Pokračují v postupném, pomalém, ale obávám se, že hmatatelném pokroku, proto je naprosto nezbytné, abychom Ukrajince i nadále vojensky podporovali," prohlásil.

Podle Hajdaje je více než polovina domů v Severodoněcku zničena a téměř všechny budovy jsou poškozené. Zbývající obyvatelé města se skrývají v krytech.

Související obsah

Úniková cesta z města na území ovládané Ukrajinou je podle Hajdaje neustále ostřelovaná, pořád je však průjezdná. Rusové už ovládli město Lyman, které leží několik kilometrů na západ od Severodoněcku. Pravděpodobně se nyní připravují k postupu na velká města Slovjansk a Kramatorsk.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pátek na sociální síti telegram tvrdil, že už jeho bojovníci převzali kontrolu nad kontaktní linií s Ukrajinci. To by znamenalo, že ovládá hranici mezi územími kontrolovanými Rusy a Ukrajinci.

Kadyrov je bývalý povstalec a v současné době spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Od začátku války se chlubí, že jeho vojáci jsou na Ukrajině úspěšní. Žádné z jeho tvrzení se ale nepodařilo potvrdit.

Rusové cílí na Severodoněck. Denně umírá až 100 vojáků, tvrdí Zelenskyj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz