Zahraničí

Nový příznak může pomoci odhalit demenci včas. Souvisí s chutí k jídlu

Nový příznak může pomoci odhalit demenci včas. Souvisí s chutí k jídlu
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

V Česku žije přes 100 tisíc lidí s demencí. Jedním z příznaků může být dokonce zvýšená chuť na sladká či tučná jídla. Může za to úbytek chuťových pohárků.

Demence je vážné duševní onemocnění, při kterém se objeví poruchy intelektu, paměti a osobnosti. Procento nemocných narůstá převážně s věkem. Důležité je proto vědět o možných příznacích.

Nejčastější formou demence je Alzheimerova choroba, a to přibližně u 60 % případů. Existuje však jedna ze vzácnějších forem, známá jako frontotemporální demence (FTD), která podle portálu Mirror způsobuje problémy s chováním, jazykem a překvapivě i s výběrem potravin.

Související obsah

Podle britské Alzheimerovy společnosti se u pacientů s touto formou demence objevuje výrazně vyšší touha po sladkém či tučném jídle. 

"Lidé s demencí necítí jídlo a chutě tak, jak byli zvyklí. To může vést ke změnám v preferencích. Protože chuťových pohárků s věkem ubývá, lidé s demencí si častěji vybírají tučná či jinak chuťově výrazná jídla," upozorňuje společnost.

Lidé, kteří trpí FTD, mohou dokonce zapomenout, jak žvýkat a polykat. Mezi další příznaky demence patří například změny krátkodobé paměti, potíže s hledáním správných slov, změny nálady, apatie nebo zmatek.

Související obsah

Mezi další symptomy patří výpadky krátkodobé paměti, potíže s vyjadřováním ("hledání správných slov"), změny nálad, apatie, potíže s dokončováním úkolů, zmatenost, ztráta orientace, opakování se, potíže se zvykáním si na změny a špatný úsudek.

Podle dat Ministerstva zdravotnictví z roku 2019 žije v Česku asi 102 tisíc lidí s demencí, z nichž má 62 tisíc lidí diagnostikovanou přímo Alzheimerovu nemoc. Na 100 000 obyvatel tak připadá 582 osob s tímto onemocněním, což je 0,6 % populace.

Rychlý test odhalí Alzheimera. Více se dozvíte v následující reportáži (03/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz