Domácí

Stát hradí pojištění statisícům uprchlíků. Někteří přitom už v Česku nejsou

Česká republika už udělila víza téměř 360 tisícům uprchlíků z Ukrajiny. Někteří už se ale vrátili na Ukrajinu, odhadem jich je až 80 tisíc. Stát za ně ale i nadále platí zdravotní pojištění ve výši zhruba 160 milionů korun měsíčně. Celkové náklady za zdravotní péči uprchlíků odhaduje pojišťovna do konce roku téměř na 7 miliard korun.

Uprchlíci z Ukrajiny mají stejné nároky na lékařskou péči jako český občan. Všeobecná zdravotní pojišťovna má nahlášených necelých 333 tisíc uprchlíků, přičemž za 35 tisíc z nich už hradí pojištění zaměstnavatel. Jenže za některé z nich zcela zbytečně stále platí pojištění stát. V Česku totiž už dávno nejsou.

"V tuto chvíli nemáme úplný přehled o tom, kteří uprchlíci jsou v Česku a kteří se již vrátili domů," přiznal poslanec Tom Phillip (KDU-ČSL).

Počet registrovaných ukrajinských uprchlíků u VZP | Zdroj: TV Nova

​"Je naprosto neuvěřitelné, že tu máme statisíce uprchlíků a nemáme přehled, kdo tu vlastně je a kdo není. V důsledku čehož dostávají podporu i ti, kteří zde už nejsou. Měli by se každý měsíc někde hlásit," řekl poslanec Karel Havlíček (ANO).

To by se časem mělo skutečně dít. "Připravuje se v rámci lex Ukrajina povinnost pro uprchlíky, aby se hlásili. Tím pádem budeme i mít přehled, kolik máme požadovat na státu,“ uklidňoval Phillip.

Stát by ale mohl získat přehled i jiným způsobem. "Podle pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností zůstává v ČR 75 až 80 procent uprchlíků z Ukrajiny. Čísla se budou postupně upřesňovat například při zápisech dětí do škol. Ministerstvo vnitra tlačí na spuštění jednotného IT systému, ze kterého by mělo být také patrné, zda někdo nečerpá dávky ve více státech. Systém by měl fungovat v průběhu června," oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Související obsah

Průměrné roční náklady za jednoho ukrajinského uprchlíka Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje na 26 400 korun. Za některé pacienty si ale připlatí. "Máme zde už i několik vysoce nákladných pacientů, už tady máme pacienty s cystickou fibrózou nebo na zolgensmu," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Přesný počet pacientů takových pacientů a výši nákladů za léčbu ale pojišťovna zatím nezná. Informace získává se zhruba dvouměsíčním zpožděním.

jal, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz