Domácí

Školy dostanou pro Ukrajince zadarmo nové učebnice češtiny a slovníky

Ministerstvo školství a Nadace PPF s nadací The Kellner Family Foundation v úterý představily pomoc, díky které se ukrajinské děti lépe zapojí do výuky v Česku. Skupina PPF, do které patří i televize Nova, nechala na své náklady vytisknout česko-ukrajinské slovníky a učebnice češtiny. A od středy společně s dalšími společnostmi zajistí jejich distribuci do škol.

Učebnice si základní i střední školy budou moci objednat zdarma prostřednictvím portálu www.ucebniceproukrajinu.cz. "Já bych chtěl moc poděkovat nadaci PPF a ocenit, jakým způsobem pomáhá v začlenění ukrajinských žáků a studentů. Jsou věci, které státní orgán nemůže udělat tak rychle jako soukromý sektor kvůli zákonu o zadávání veřejných zakázek," uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

V rámci akce Nadace PPF ve spolupráci s odborníky připravila pro žáky prvního i druhého stupně a středních škol česko-ukrajinské slovníky, učebnice a pracovní sešity, časopisy a pomocné materiály pro učitele.

Související obsah

"Rozhodli jsme se ve spojení s Kellner Family Foundation alokovat dohromady 100 milionů korun na vzdělávání dětí. My tu integraci bereme jako klíčovou. Vytipovali jsme nedostatek učebních materiálů jako oblast, kterou stát neumí postihnout. Nákup je decentralizovaný a soukromí vydavatelé se nechtěli pouštět do rizika," sdělila Jana Sedláčková z Nadace PPF.

Už od počátku provázely myšlenku vytisknout učebnice na vlastní náklady hlavně logistické problémy. Naštěstí se Nadaci PPF podařilo včas objednat přes 70 tun papíru. "Sehnat papír na čas a za přijatelných podmínek je velmi obtížné. Výroba papíru je energeticky náročná. Poté, co začala válka na Ukrajině, tak se situace ještě zhoršila," vysvětlil jednatel tiskárny Svoboda Press Josef Kutmon.

Na akci se podílí hned dalších několik společností, které spojily své síly, aby pomohly tento projekt uskutečnit. "Když mě oslovila nadace PPF, tak jsme samozřejmě neváhali. V tom projektu máme takovou leaderovskou roli. Dali jsme do kupy, jak by to technicky mohlo fungovat, a využili jsme obchodních kontaktů k tomu, abychom je dostali na loď," sdělil Tomáš Braverman z CEO Heureka Group.

Související obsah

Nezištně pomoci se rozhodla i televize Nova. "Televize nova má obrovský záběr a dosáhne na velkou masu lidí. Díky tomu věříme, že se dostane tato informace k velkému počtu lidí," uzavřela ředitelka TV Nova Klára Brachtlová.

Michal Čoudek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz