Domácí

Prokaž, že nejsi napojen na Putinův režim. Některé studenty ČVUT čeká zvláštní povinnost

Prokaž, že nejsi napojen na Putinův režim. Některé studenty ČVUT čeká zvláštní povinnost
Kampus ČVUT | Zdroj: AKTU.cz

České vysoké učení technické v Praze bude u studentů z Ruska a Běloruska zkoumat jejich motivaci k dalšímu působení na pražské univerzitě. Každý student, co chce pokračovat, o to musí požádat, přiložit může i motivační dopis. Studentům jakkoli napojeným na ruský nebo běloruský režim škola studium přeruší.

Prestižní pražská univerzita nechce jít cestou plošných opatření, zároveň se ale snaží dodržet sankční program Evropské unie vůči Rusku a Bělorusku. Proto se současní studenti tzv. kritických oborů ČVUT pocházející z Ruska a Běloruska musí prokázat, zda nejsou napojeni na nedemokratické režimy v tamních zemích.

"Snahou ČVUT je, aby současní studenti, kteří prokazatelně nejsou napojeni na autokratické režimy Ruska a Běloruska a jejich prominenty, mohli svá studia úspěšně dokončit," vyjádřila se k aktuální situaci Kateřina Veselá za kancelář rektorátu Českého učení technického v Praze.

Související obsah

"O pokračování ve studiu musí každý student z Ruska či Běloruska písemně požádat do 19. srpna 2022 příslušného děkana nebo ředitele součásti ČVUT. K žádosti může přiložit motivační dopis, který by měl obsahovat motivaci studenta pro další studium na ČVUT a pobyt v ČR," doplnila Kateřina Veselá.

"Myslím si, že je to celkem fér, protože na začátku to mohlo vypadat tak, že tyto studenty budou nejspíš vyhazovat plošně. Teď jim to dává šanci ukázat, že tady fakt chtějí zůstat, takže mi to připadá dobré. Otázka je, jak to pak budou hodnotit," sdělil redakci TN.cz student Masarykova ústavu vyšších studií na ČVUT Přemysl Mocek.

Související obsah

Univerzita bude ke každému studentovi přistupovat individuálně, své motivační dopisy mohou studenti pojmout libovolně a mohou zde vysvětlit svůj postoj k domovské krajině i probíhající válce

"Žádost studenta může svým vyjádřením podpořit pracovník fakulty nebo ústavu, na kterém student studuje a kterého osobně zná, a proto může potvrdit uvedené skutečnosti, či zástupce studentské organizace nebo člen akademického orgánu," popsala Kateřina Veselá proces, kterým budou ruští a běloruští občané procházet.

Související obsah

"Motivační dopis se týká studentů, kteří již na ČVUT studují. Do kritických studijních programů se noví studenti přijímat nebudou. Ještě bychom chtěli doslovně zdůraznit, že nikomu studium neukončujeme. V odůvodněných případech bude maximálně přerušeno," shrnula pro redakci TN.cz mluvčí za kancelář rektorátu ČVUT.

"Proti přerušení studia samozřejmě může být udělena výjimka, která ale musí vzniknout na základě nějaké iniciativy, která v tomto případě musí pocházet od studenta. Otázkou samozřejmě bude benevolence udělování výjimek, ale ČVUT dle mého se rozhodně nechce zbavovat kvalitních studentů jen proto, že jsou občany Ruska," reagoval student a člen akademického senátu ČVUT Adolf Valášek.

"Dle mého osobního názoru by se ale tento problém dal vyřešit na straně studenta v mnoha případech žádostí o české občanství, většinou zde tito studenti zůstávají a žijí trvale," doplnil Adolf Valášek.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz